Bezpečnost potravin

Několik informací o čaji

Vydáno: 3. 8. 2001
Autor:

čaj, složení, jakostní třídy, čaj černý, zelený, oolong, čaj porcovaný, sypaný, instantní, spotřeba

Čajové lístky obsahují několik set chemických látek, z nichž nejvýznamnější jsou alkaloidy, především kofein, třísloviny a silice. Díky kofeinu má čaj povzbudivé účinky. Třísloviny působí protizánětlivě a spolu se silicemi napomáhají rozpouštět tuky a tím příznivě ovlivňují trávení.
Stejně jako u kávy je druh a kvalita čaje ovlivněna polohou, kde se plantáž nachází. Ze 100 kg listů se sušením získá přibližně 22 kg čaje. Jednotlivé lístky na výhonku větvičky jsou označovány postupně od vrcholového pupenu a od jejich umístění na výhonku je také odvozována kvalita čaje. Vrchol výhonku jsou tzv. tips. Jsou to listové pupeny porostlé stříbřitě bílými chloupky. Při fermentačním procesu zlátnou, proto se také někdy používá název zlatový tips . První list je nejmladší a nejbohatší na cenné látky. Nazývá se orange pekoe. Zlatový tips spolu s orange pekoe poskytují čaje nejlepší kvality. Druhý list je označovaný jako pekoe. Z něj vzniká čaj střední jakosti. Třetí list má název pekoe souchong, čtvrtý list souchong, pátý list congu. Z těchto lístků již vznikají čaje horších kvalit.
Podle zvyklostí se dává v jednotlivých zemích přednost určitým typům čaje. Černý čaj, což je čaj fermentovaný, je oblíbený v západních zemích i u nás. Oolong, čaj polofermentovaný, se často pije na Tchajwanu a v některých oblastech Číny. Zelený nefermentovaný čaj je tradičně oblíbený rovněž v Číně, v severní Africe a Japonsku. V poslední době jeho obliba stoupá také v Evropě i u nás.
Zelený čaj se kupuje z 22,2 % jako sypaný a ze 77,8 % v sáčcích, zatímco ostatní druhy čaje kupují čeští spotřebitelé téměř výhradně v sáčcích. Český zákazník preferuje porcovaný čaj, a to téměř v 70 %, sypaný čaj pije kolem 15 % lidí a instantní přibližně 13 %. Granulované čaje stejně jako čaje ledové jsou doplňkem trhu nápojů zejména v letním nesezónním období.