Bezpečnost potravin

Nejnovější vývoj afrického moru prasat v EU

Vydáno: 4. 12. 2018
Autor: KM EFSA

Úřad EFSA zveřejnil aktuální informace o vývoji AMP v EU a hodnocení efektivnosti různých regulačních opatření.


Foto: Shutterstock

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) zveřejnil aktuální informace o vývoji epidemiologické situace afrického moru prasat (AMP) v Evropě. Odborníci úřadu EFSA ve zprávě hodnotí efektivnost různých opatření, která mohou být přijata, pokud je potvrzena nákaza AMP v oblasti, která byla dříve prostá onemocnění a je daleko od zamořených oblastí.

Odborníci EFSA při použití simulačního modelu dospěli k závěru, že včasné odhalení onemocnění spojené s aplikací opatření, jako je rychlé odstranění mrtvých těl prasat a intenzivní lov ve speciálně vymezených oblastech, zvyšuje pravděpodobnost úplného vymýcení (eradikace) nemoci.

Experti sledovali také sezónní maxima v počtech zvířat, která byla testována s pozitivním výsledkem na AMP a byla nalezena mrtvá (u divokých prasat v létě a v zimě, u prasat domácích v létě).

Úřad EFSA požaduje další výzkum pro porozumění příčinám výskytu AMP v chovech prasat a na možnosti prevence. EFSA ve zprávě nabízí různé možnosti regulace pro odlišné scénáře, jako například pro nezamořené oblasti v blízkosti nebo daleko od zamořených oblastí, nebo pro oblasti, kde onemocnění přetrvává déle než jeden rok. 
 

Zdroj: EFSA

 

Nejnovější vývoj AMP v ČR:

Aktuální informace o situaci afrického moru prasat v ČR jsou dostupné na webových stránkách Státní veterinární správy (SVS) – zde

SVS zrušila v souvislosti s AMP vysoce rizikovou oblast a také zákaz vstupu do ní – Tisková zpráva SVS ze dne 26. 11. 2018