Bezpečnost potravin

Nebezpečný doplněk stravy ke snížení hmotnosti prodávaný po internetu

Vydáno: 21. 6. 2003
Autor: berankova1

Britské a finské kontrolní úřady varují před konzumací tzv. spalovače tuku na bázi dinitrofenolu. Jednorázový vyšší příjem může způsobit smrt.

Úřad pro kontrolu potravin ve Velké Británii (FSA) naléhavě varuje spotřebitele před konzumací tzv. spalovače tuku (fat-burner) obsahujícího sloučeninu 2,4-dinitrofenol (DNP). DNP je průmyslová chemikálie, která může způsobovat při krátkodobé i dlouhodobé konzumaci vážné poškození zdraví.

Toxikologické testy ukázaly, že konzumace tří až čtyř kapslí s obsahem této extrémně nebezpečné látky může způsobit smrt. Pokud se konzumuje jedna kapsle po dlouhou dobu, může rovněž dojít k vážným účinkům na zdraví, např. kataraktě. Podle FSA není sloučenina DNP vhodná k humánním účelům.

FSA byla na problém výrobku s obsahem DNP upozorněna finským úřadem pro kontrolu potravin, a to prostřednictvím Evropské komise. Ve Finsku již došlo k jednomu případu onemocnění osoby, která si prostřednictvím internetu zakoupila “spalovač tuku” na bázi DNP. V jedné kapsli bylo obsaženo až 380 mg DNP.

FSA