Bezpečnost potravin

Nanočástice s inzulínem užívané ústně změní život diabetiků

Vydáno: 21. 1. 2021
Autor: Gate2Biotech

Informace portálu Gate2Biotech

Badatelé Nanyang Technological University, Singapore (NTU Singapore) vyvinuli nanočástice s inzulínem, které by se jednou mohly stát základem léčby užívané ústně. Ta by mohla nahradit klasické inzulínové injekce.

Kredit: NTU Singapore.Tým NTU Singapore uskutečnil preklinickou studii s laboratorními potkany. Výsledky ukazují, že když potkan spolkne takové nanočástice, tak se u něj za pár minut zvýší hladina inzulínu v krvi.

V dnešní době je léčba s inzulínem zásadní pro pacienty s diabetem, kterých je na světě asi 422 milionů. V samotném Singapuru očekávají, že v roce 2050 budou mít 1 milion pacientů s touto metabolickou chorobou.

Inzulín se obvykle užívá injekčně. Pokud by se prosadilo užívání inzulínu ústy, tak by to nepochybně přineslo mnoha lidem úlevu. Injekce jsou přece jen bolestivé a řada lidí s nimi má problém. Užívání ústy je ale v případě inzulínu komplikované. Inzulín je totiž protein. Za normálních okolností by ho trávicí soustava zničila mnohem dřív, než by se dostal do krve pacienta a mohl tam regulovat hladinu glukózy.

Ve snaze překonat tuto překážku navrhl tým NTU Singapore nanočástice, které mají jádro z inzulínu. Toto jádro je pak obaleny střídajícími se vrstvami inzulínu a chitosanu. Dávkování inzulínu v nanočásticích je určeno počtem těchto vrstev.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Více informací naleznete zde: https://phys.org/news/2021-01-oral-insulin-nanoparticles-alternative-jabs.html 

 

Zdroj: Gate2Biotech