Bezpečnost potravin

MZe a Komora veterinárních lékařů: Dosavadní označování země původu je třeba zpřísnit

Vydáno: 27. 9. 2013
Autor: MZe

Tisková zpráva Ministerstva zemědělství ze dne 26. 9. 2013.

Hlavním tématem setkání ministra zemědělství Miroslava Tomana s prezidentem Komory veterinárních lékařů (KVL) Janem Bernardym bylo řešení dopadů mediální kampaně vůči dozorovým orgánům a prováděným kontrolám. Prezident Bernardy potvrdil, že nebylo v zájmu KVL ani jeho vlastním, jakkoliv znedůvěryhodnit či znevážit dozorovou práci Státní veterinární správy.

Jan Bernardy uvedl, že svým sdělením chtěl pouze reagovat na znepokojení veřejnosti v souvislost se zjišťováním cizorodých látek v potravinách živočišného původu, zejména pocházejících z dovezených zvířat. „V žádném případě nezpochybňuji kontrolní činnost Státní veterinární správy, která je nepochybně prováděna plošně a kvalitně. Naopak oceňuji jejich práci, která je v evropském měřítku hodnocena jako jedna z nejlepších,“ řekl Bernardy. „Chtěl jsem tím spíše upozornit spotřebitele, aby při nákupu dávali přednost produktům od českých potravinářů a zemědělců,“ upřesnil.

Označování země původu místem, kde bylo naposled provedeno zpracování masa, umožňuje evropská legislativa. Ministr Toman si je dlouhodobě vědom tohoto problému, kdy dochází k faktickému matení spotřebitele, který neví, odkud maso, které si kupuje, vlastně pochází. Proto je jeho prioritou přesné označování země původu a výrobce a již prosadil novelu potravinářské Legislativy zlepšující informovanost spotřebitelů, kterou bude v nejbližší době schvalovat vláda. „Dosavadní systém označování je potřeba upravit či zpřísnit nad požadavky EU,“ uvedl při jednání Miroslav Toman.

Značení skutečné země původu je nezbytné i podle prezidenta KVL.  „Komora veterinárních lékařů ručí za práci českých veterinárních lékařů v jednotlivých chovech hospodářských zvířat, ale podobně jako Státní veterinární správa nemůže být odpovědná za odlišnou úroveň veterinární péče v dalších zemích a dopad na kvalitu potravin živočišného původu,“ řekl Bernardy.

Komora veterinárních lékařů plní svou činnost především v oblasti léčení a prevence chorob společenských a potravinových zvířat. Plní však také dílčí úkoly např. v sledování nákazové situace a spolupracuje se SVS ČR na dalších úkolech a je připravena spolupráci dále prohlubovat, třeba i v oblasti řešení omezení šíření rezistentních kmenů patogenních mikroorganismů.

Prezident KVL Jan Bernardy rovněž podpořil aktivitu ministra Tomana ve zintenzivnění kontrol potravin dovážených z rizikových zemí.

Dana Večeřová
ředitelka Odboru komunikace MZe

Zdroj: Ministerstvo zemědělství