Bezpečnost potravin

Možnosti zvýšení účinnosti probiotik. III. Probiotika a fytokomponenty

Vydáno: 26. 2. 2003
Autor:

I. Probiotika, prebiotika, symbiotikaII. Zesílená probiotikaIV. Probiotika a nespecifické substrátyV. Probiotika a metabolity mikroorganismůVI. Probiotika a antibiotikaVII. Probiotika a stopové prvkyVIII. Další vývoj v oblasti probiotik

Mléčné bakterie mohou zamezovat koliformním průjmům interakcí s enterotoxiny. Tato interakce může být nepřímá, při níž dochází k ovlivňování populace nebo metabolismu Escherichia coli nebo může být přímá neutralizující samotný enterotoxin. Zdá se, že rostlinné extrakty mají podobnou schopnost, kterou lze využít k zesílení neutralizačního účinku laktobacilů vůči patogenu E. coli produkujícímu enterotoxin. Zřetelné inhibiční účinky vůči E. coli vykazuje alkoholický extrakt kořenů Coleus froskohlii Briq. Z jeho benzenové frakce byly pomocí chromatografie získány aktivní sloučeniny coleonol A a B.
Esenciální oleje získané z rostliny Origanum zvyšují účinnost probiotik aplikovaných při průjmovém onemocnění selat po odstavení.
Čištěné etanolové extrakty z mrkve mají antimikrobiální účinek proti řadě mikroorganismů způsobujících nemoci z potravin. V čištěných aktivních extraktech mrkve byla zjištěna volná kyselina dodekanová a metylestery dodekanové a pentadekanové kyseliny, které jsou pravděpodobně odpovědné za antimikrobiální aktivitu.
Extrakt z kůry afrického stromu Okoubaka byl úspěšně aplikován při léčbě průjmu u koní způsobeného enterotoxinem.
Ukázalo se, že některé fytochemické složky stimulují u laktobacilů produkci kyseliny mléčné. Fytiny, včetně kyseliny fytové (přirozeně se vyskytující sloučeniny, která se tvoří během zrání semen a cereálních zrn) stimulují růst mléčných bakterií v prostředí odstředěného mléka. Existuje také domněnka, že stimulační účinek fytinového přípravku na Lactobacillus casei není dán přítomností fytinu, nýbrž manganu v přípravku, protože přítomnost jiných anorganických materiálů rovněž zvyšuje do určité míry tento účinek. Podobné výsledky byly pozorovány např. u mořského salátu.

Trends in Food Science & Technology, 13, 2002, č. 4, s. 121–126