Bezpečnost potravin

Mobilní aplikace webu Potraviny na pranýři pro iPhone

Vydáno: 2. 12. 2013
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI ze dne 2. 12. 2013.

Dnes 2. 12. 2013 Stání zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) spustila mobilní aplikaci k webovým stránkám Potraviny na pranýři pro chytré telefony Apple iPhone. Nyní je tedy mobilní aplikace k dispozici pro chytré telefony s nejvíce využívanými operačními systémy na trhu v ČR. Již dříve SZPI aplikaci zpřístupnila ve verzích pro telefony s operačním systémem Android a Windows Phone, které si dosud nainstalovalo přes 11 000 uživatelů.
Prostřednictvím svého mobilního telefonu nyní mohou spotřebitelé podat podnět – např. pokud zjistí nedostatek v prodejně potravin – na nejbližší inspektorát SZPI, který se jím bude zabývat. V aplikaci stačí vstoupit do sekce podání podnětu, stručně popsat prohřešek, označit prodejnu a případně závadný výrobek vyfotografovat a aplikace podnět odešle na místně příslušný inspektorát SZPI. Pro spotřebitele se jedná o nejkomfortnější a nejrychlejší způsob podání podnětu, který doplňuje stávající možnosti, tedy telefonicky, emailem, písemně nebo osobně. Od spuštění aplikace v září 2013 se SZPI dosud zabývala více než padesáti podněty, které spotřebitelé podali prostřednictvím mobilních telefonů.
Na webových stránkách Potraviny na pranýři spotřebitelé naleznou průběžně doplňovanou databázi nebezpečných, falšovaných a nejakostních potravin, které SZPI zjistila úřední kontrolou u provozovatelů potravinářských podniků. Od spuštění projektu v červenci 2012 se v databázi objevilo přes 1300 šarží závadných potravin.
Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva – tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633

Zdroj:  SZPI