Bezpečnost potravin

Mobilní aplikace Veterinární mapa

Vydáno: 21. 11. 2013
Autor: SVS ČR

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 21. 11. 2013.

V květnu roku 2013 Státní veterinární správa zpřístupnila na svých oficiálních internetových stránkách (www.svscr.cz) mapové výstupy s vybranými daty ze své kontrolní činnosti nad potravinami. Cílem bylo umožnit návštěvníkům našich webových stránek přesvědčit se o rozsahu a účinnosti státního veterinárního dozoru. Nově tuto možnost doplňujeme o další část skládanky – mobilní aplikaci Veterinární mapa. Zároveň byla tato aplikace rozšířena o mapy s výskytem sledovaných nákaz, informacemi užitečnými pro chovatele, zejména myslivce a včelaře.

Aplikaci, kterou je možné stáhnout zdarma pro platformu Android na Google Play https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.aquasoft.vetmapa, dodala pro Státní veterinární správu softwarová firma Aquasoft (www.aquasoft.eu).


Stručný popis aplikace

Veterinární mapa zobrazuje na mobilních zařízeních vybrané aktuální výsledky kontrol potravin živočišného původu, informace o nákazách zvířat (například včel) v ČR a kontaktní místa Státní veterinární správy (SVS). Uživatelé tabletů a mobilů s operačním systémem Android tak mohou mít neustále při sobě nejnovější informace o nákazové situaci v chovech zvířat a z oblasti bezpečnosti potravin.

Veterinární mapa dokáže určit polohu uživatele, podle ní pak v mapě zobrazí důležité informace v jeho okolí. Uživatel si sám vybere, zda chce vidět všechny nebo jen vybrané informace. Uživatel si tak např. může jednoduše zkontrolovat, zda v prodejně, kam vstoupil, nebyly zjištěny závady. Nebo se může podívat, zda jeho včelstvu nehrozí nákaza.

Zobrazované informace:

Kontroly
Informace o zjištěných nálezech z kontrol v tržní síti a mimořádných kontrol s různým zaměřením. Zobrazují se jak kontroly se závadami, tak kontroly bez závad. Další informace o výsledcích kontrol potravin jsou dostupné na internetových stránkách SVS, do mobilní aplikace Veterinární mapa nebyly zařazeny kvůli náročnosti na přenos velkého objemu dat.

Nákazy
Informace o zjištěných nákazách zvířat. V České republice je velmi dobrá nákazová situace jak v chovech domácích zvířat, tak i u volně žijících zvířat. Přesto se vyskytují nákazy, které jsou v průběhu roku ze strany Státní veterinární správy řešeny.  Z pohledu uživatele zobrazuje aplikace Veterinární mapa přehledně na jednom místě informace k výskytu vybraných nákaz, a v případě nákaz včel zobrazuje i vyhlášená pásma, ve kterých platí přísnější veterinární pravidla, zejména z pohledu přemísťování včelstev.

Kontakty
V aplikaci lze nalézt kontakty na krajské veterinární správy, na Městskou veterinární správu v Praze a samozřejmě též na Ústřední Státní veterinární správu.

Základní vlastnosti aplikace:
•  Všechny informace o nákazách mají časovou platnost (datum od – do), lze tak sledovat buď aktuální informace, anebo historický vývoj situace.

•  Na jedné mapě lze zobrazit všechny dostupné informace najednou nebo si vybrat je ty, které vás zajímají.

• GPS lokalizace (aplikace určí Vaši aktuální polohu, takže v mapě lze snadno nalézt důležité informace z nejbližšího okolí).

•  Ohniska nákaz jsou zobrazena jako barevný špendlík na mapě.

• Oblasti nákaz (ochranná pásma) jsou zobrazeny jako barevný polygon („flek“) na mapě.

•  Kontroly bez závad v tržní síti mají zelenou barvu špendlíku, kontroly se závadami červenou.

V detailu kontroly jsou uvedeny další informace o kontrolovaném subjektu a případně zjištěné nedostatky. U ohnisek nákaz zjistíte data vyhlášení a zrušení, u pásem ještě navíc seznam územních jednotek.

• Data se v mapě objevují do 24 hodin od zjištění Státní veterinární správou.

Možnost prohlížet je v režimu online i offline. Pro prohlížení v offline režimu je třeba si předem z internetu stáhnout balíček s mapou.

Podrobnější informace lze nalézt na výše uvedených stránkách Státní veterinární správy www.svscr.cz.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

Zdroj:  SVS ČR