Bezpečnost potravin

Ministři EU schválili zřízení fondu pro členy i kandidáty

Vydáno: 14. 9. 2002
Autor:

fond; katastrofy; povodně; EU

31. srpna 2002 18:30
HELSINGÖR (Dánsko) (zpravodaj ČTK) – Ministři zahraničních věcí 15 členských zemí Evropské unie schválili dnes politický návrh na zřízení zvláštního fondu EU pro nápravu důsledků katastrof. Oznámili, že tento fond bude sloužit jak členským, tak kandidátským zemím. Není tedy vyloučeno, že z něj bude moci ČR čerpat při odstraňování následků srpnových povodní.
„Je to nástroj solidarity pro všechny členské a kandidátské země, pro všechny Evropany,“ řekl ČTK předseda Evropské komise Romano Prodi. „Panuje především silná politická vůle tuto solidaritu prokázat,“ dodal a připomněl, že vrcholné schůzky v Berlíně bezprostředně po záplavách se zúčastnili premiéři Německa a Rakouska, členů EU, stejně jako kandidátů České republiky a Slovenska.

Ministři pověřili Evropskou komisi, aby záhy vypracovala přesný návrh statusu takového fondu, jeho financování a podmínek čerpání z něj, který schválí na příští řádné schůzi 30. září. Do té doby se k němu vysloví ještě ministři financí. Souběžně se bude návrhem komise koncem září zabývat také Evropský parlament.

Neformální schůzkou zahájili šéfové diplomacií po letní přestávce novou politickou sezónu, jejíž hlavní náplní bude východní rozšíření EU. Pátek ostatně zasvětili výlučně tomuto tématu.

Potvrdili především, že platí všechny dosavadní sliby a závazky, pokud jde o časový rozvrh – koncem října budou vyjmenováni kandidáti, s nimiž EU ukončí rozhovory, začátkem listopadu jim odevzdá společná stanoviska ke kapitolám „zemědělství“ a „rozpočet“ a v půli prosince by mělo být hotovo. Noví členové včetně ČR by pak mohli vstoupit v prvním pololetí 2004.

Nadcházející tři až čtyři měsíce budou tudíž naplněny prací nebývalé intenzity, protože jednotná fasáda zakrývá množství zásadních rozporů a konfliktů. „Bude nám všem hodně horko,“ řekl dnes předseda Evropské komise Romano Prodi.

Dánové pozvali ministry zahraničí záměrně do Helsingöru, historického hnízda ovládajícího od středověku úžinu Öresund, která odděluje jejich zemi od Švédska – prý aby se zamysleli nad věčnými hamletovskými otázkami. Proslulé drama Williama Shakespeara se odehrává právě ve zdejším zámku Kronborg, kde ministři v pátek večeřeli, ovšem prý bez výraznějších dojmů a zážitků.

Karel Barták