Bezpečnost potravin

Ministr zemědělství Marian Jurečka jednal se svým německým protějškem Christianem Schmidtem

Vydáno: 29. 5. 2015
Autor: Ministerstvo zemědělství

Tisková zpráva Ministerstva zemědělství ze dne 28. 5. 2015.

O zjednodušení Společné zemědělské politiky, ekologickém zemědělství a současné situaci v oblasti GMO dnes v Praze jednal ministr zemědělství Marian Jurečka se svým německým kolegou Christianem Schmidtem. Ministři hovořili také o Právně závazné dohodě o lesích v Evropě, takzvané Panevropské lesní konvenci.

ministri ČR  a Německa

„S německým ministrem Schmidtem jsme se shodli, že by zákazníci měli mít informace o tom, zda nakupují výrobek z GMO produkce, přímo na obale. Domnívám se, že je na rozhodnutí spotřebitele, aby si svobodně vybral, zda si takovouto potravinu koupí, nebo ne,“ řekl ministr Marian Jurečka.

Když ministři hovořili o ekologickém zemědělství, Christian Schmidt uvedl, že toto zemědělství dnes představuje rozhodující příspěvek k naší výživě. „Rád bych jeho potenciál využil v plné míře, a to především v zájmu udržitelného hospodaření s našimi zdroji,“ řekl německý ministr zemědělství Schmidt.

Jednou z nejproblematičtějších oblastí, které dosud nejsou vyřešeny a pro ČR mají vysokou prioritu, je podle Mariana Jurečky kontrolní systém ekologické produkce. „Trváme na každoročních fyzických inspekcích všech subjektů. Tyto každoroční kontroly příslušné dokumentace a fyzické kontroly v terénu totiž považujeme za nezbytné kvůli zajištění transparentnosti a důvěryhodnosti certifikace. Není ani vyřešena otázka kontroly biopotravin dovážených ze třetích zemí, například z Číny,“ uvedl ministr Jurečka.

Původní návrh Evropské komise hovořil o kontrolách pouze na základě analýzy rizika, což by vedlo v praxi k tomu, že některé podniky by nemusely být kontrolovány i několik let. Tento princip by mohl vést k oslabení důvěry spotřebitelů ke značce BIO. Dle České republiky by analýza rizika měla být využívána zejména pro plánování následných a neohlášených inspekcí, kde její využití spatřuje jako dobrý nástroj pro zefektivnění uvedených typů kontrol. Na evropské úrovni se nicméně stále jedná a finální podmínky pro kontroly ekologické produkce, včetně minimální povinné četnosti kontrol, dosud tedy nejsou v konečném znění známy.

Hynek Jordán
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zdroj: Ministerstvo zemědělství