Bezpečnost potravin

Ministr zemědělství jedná na Ukrajině o spolupráci i o kvalitě potravin

Vydáno: 23. 5. 2013
Autor: MZe

Tisková zpráva MZe ze dne 23. 5. 2013.

Ministr zemědělství Petr Bendl jedná 22. až 24. května na Ukrajině o možné spolupráci a o kvalitě potravin. Na zahraniční cestě, na níž ho doprovází delegace českých podnikatelů, se zúčastnil konference týdeníku Kyiv Post, výstavy Agro 2013. Cílem mise je i setkání s ministrem agrární politiky a potravinářství Ukrajiny Mykolou Volodymyrovem Prysjažňukem.

Ministr Petr Bendl se na Ukrajině zúčastnil konference týdeníku Kyiv Post na téma Ochrana Ukrajiny v otázce dodávek potravin: kvantita, kvalita a bezpečnost. Ministr připomněl nedávnou minulost i současnost českého zemědělského resortu a přiblížil i záměry do budoucna:

„Velmi intenzivně vyjednáváme v Bruselu o nastavení pravidel v nové Společné zemědělské politice, kdy se snažíme o přijetí spravedlivých podmínek pro staré i nové členské státy Evropské unie,“ řekl ministr Petr Bendl.

Na výstavě Agro 2013 v Kyjevě informoval Petr Bendl o fungující spolupráci mezi Ukrajinou a Českou republikou, například v oblasti rybářství a chovu ryb, které se účastní Jihočeská univerzita. Ministra Bendla na výstavě doprovázela sedmičlenná mise českých podnikatelů, kteří přijeli na Ukrajinu navázat obchodní spolupráci.

 „Pod patronátem Ministerstva zemědělství se v minulých letech uskutečnily čtyři projekty zahraniční rozvojové spolupráce. Podílel se na nich Ústav pro hospodářskou úpravu lesů a Ústav pro výzkum lesních ekosystémů. Projekty za více než 24 milionů korun byly zaměřené na sdílení zkušeností v oboru inventarizace lesních ekosystémů a rozvoj a uplatnění moderních technologií,“ upřesnil Petr Bendl.

S ředitelem Státní veterinární a fytosanitární služby Ukrajiny Volodymyrem Horžejevem dojednal ministr Bendl návštěvu zástupců ukrajinských dozorových orgánů v České republice, jejímž cílem bude výměna zkušeností. Ředitel ukrajinské veterinární správy také slíbil, že Ukrajina brzy zruší omezení dovozu živé drůbeže a dalších produktů z drůbežího masa z České republiky.

Tématem dnešního setkání s ukrajinským ministrem zemědělství Mykolou Volodymyrovem Prysyazhnyukem je rozvoj vzájemného agrárního obchodu, spolupráce v oblasti vědy, vzdělávání, lesního hospodářství i zapojení českých firem do investičních projektů.

„Jsem přesvědčen, že úspěšné a brzké uzavření dohody o volném obchodu mezi Ukrajinou a Evropskou unií ještě více napomůže obchodní výměně mezi našimi zeměmi,“ řekl Petr Bendl.

Tiskové oddělení MZe

Zdroj:  Ministerstvo zemědělství