Bezpečnost potravin

Ministr Toman jednal s ministrem Jahnátkem o zlepšení kontrol potravin v EU

Vydáno: 30. 8. 2013
Autor: MZe

Tisková zpráva MZe ze dne 30. 8. 2013.

Český ministr zemědělství Miroslav Toman a jeho slovenský protějšek Ľubomír Jahnátek jednali dnes v Českých Budějovicích o kvalitě a bezpečnosti potravin i o budoucí podobě Společné zemědělské politiky (SZP). Oba politici uvítali, že se při vyjednávání SZP podařilo do značné míry zabránit tomu, aby byly velké podniky diskriminovány snížením dotací.

Setkání českého a slovenského ministra zemědělství.Na setkání v Českých Budějovicích se český a slovenský ministr zemědělství zaměřili na témata, která jsou pro obě země při vyjednávání o budoucích pravidlech evropského zemědělství klíčová.

„Úspěchem je, že se při jednáních o nové Společné zemědělské politice podařilo do značné míry odstranit diskriminaci velkých podniků.  Na Slovensku i v Česku je velkých hospodářství, která měla podle původního návrhu Evropské unie dostávat nižší dotace, hodně. Tomu se podařilo zabránit a slovenští i čeští zemědělci tak získali větší šanci uspět na konkurenčním evropském trhu,“řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Podle českého ministra zemědělství je důležité, aby byla reforma SZP v dohodnuté podobě schválená co nejrychleji. Pak bude možné včas připravit prováděcí předpisy a národní zákony. Prioritou je pro Česko a Slovensko i kvalita a bezpečnost potravin, kterým se ministři na setkání také věnovali.

„Kauzy nebezpečných a falšovaných potravin z posledních let ukazují, že je potřeba zpřesnit a zpřísnit pravidla Evropské unie, a to konkrétně přijetím nové legislativy i lepším systémem úředních kontrol,“ řekl Miroslav Toman.

Slovenský ministr Ĺubomír Jahnátek se s Miroslavem Tomanem shodl, Setkání českého a slovenského ministra zemědělství.že Evropská unie musí zavést jednotná opatření a mechanismy, které pomohou včas odhalit podvodné jednání. Těm, kdo poruší zákony o potravinách, by měly hrozit tvrdé sankce nebo jiná restriktivní opatření, která by ochránila další členské státy například před dovozem nebezpečných potravin.

„České Ministerstvo zemědělství připravuje novelu zákona o potravinách s novými pravidly pro označování a uchovávání výrobků. Norma počítá také se zvýšením pokut a větším počtem kontrol dovozů z rizikových zemí,“ uvedl ministr Toman.

Ministr Miroslav Toman při tomto jednání ocenil výbornou spolupráci mezi ministerstvy zemědělství i dozorovými orgány Česka a Slovenska.  

Dana Večeřová
ředitelka Odboru komunikace MZe

Zdroj:  Ministerstvo zemědělství