Ministr Jurečka: Při rozhodování o glyfosátu podporujeme rozumný kompromis.
Tisková zpráva Ministerstva zemědělství ze dne 8. 6. 2016.
Ministr Jurečka: Při rozhodování o glyfosátu podporujeme rozumný kompromis. Bylo by dobré mít čas vlastnosti látky důkladně prověřit
Výbor Evropské komise se neshodl na dočasném prodloužení používání prostředku proti plevelům – glyfosátu. Dvacítka zemí včetně České republiky sice s prodloužením o rok souhlasila, ale hlasování se zdržely velké státy EU. To znamená, že o budoucnosti glyfosátu teď bude rozhodovat Odvolací výbor EU.
„Česká republika podporuje spolu s dalšími devatenácti zeměmi Evropské unie kompromisní řešení. Chceme prodloužit povolení pro glyfosát o jeden rok, aby Evropská agentura pro chemické látky komplexně posoudila, jestli opravdu může mít bezpečnostní rizika pro zdraví lidí a živočichů. Zatím o tom nemáme ověřená fakta,“ řekl ministr Marian Jurečka.
Glyfosát je pro hubení vytrvalých plevelů v zemědělství obtížně nahraditelný. Na rozdíl od jiných látek je jeho výhodou, že se v půdě velmi rychle rozkládá a odbourává.
„Pokud by najednou skončila možnost jeho užívání, nemají zemědělci mnoho jiných vhodných alternativ. Proto bych byl rád, kdyby byl čas na další důkladné přezkoušení vlastností glyfosátu. Jsem pro to, abychom o tom vedli odbornou diskusi a domluvili se na přísnějších podmínkách a omezení jeho užívání,“ uvedl Jurečka.
Kompromisní návrh pro glyfosát měl umožnit dočasné povolení do doby, než budou vyhodnoceny vědecké údaje o jeho potenciálních zdravotních rizicích. Nyní bude o návrhu jednat Odvolací výbor EU. Pokud autorizaci herbicidu neprodlouží, a Evropská komise následně toto rozhodnutí potvrdí, bude jeho prodej možný jen do konce roku 2016 a jeho používání bude povoleno do konce roku 2017.
Glyfosát je prostředek proti plevelům, které ohrožují rostliny. Přípravky na ochranu rostlin procházejí v EU velice přísným a důkladným povolovacím procesem. V ČR hodnotí vliv na zdraví lidí Státní zdravotní ústav a možný vliv na životní prostředí Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Součástí schvalovací procedury je i pravidlo, že povolení platí jen na konkrétní časově omezenou dobu. Pokud vyprší, musí se obnovit, aby bylo možné přípravek dál používat.
Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství
Zdroj: Ministerstvo zemědělství