Bezpečnost potravin

Ministr Jurečka: Musíme najít způsoby, jak co nejvíce zamezit plýtvání potravinami

Vydáno: 17. 10. 2014
Autor: MZe

Tisková zpráva MZe ze dne 16. 10. 2014.

Světové základní potraviny, jejich využití a zpracování s poukazem na jejich nedostatek i obrovské plýtvání představuje výstava Museo Mundial – Muzeum světa. V Národním zemědělském muzeu Praha ji dnes zahájil ministr zemědělství Marian Jurečka.

Smyslem projektu několika rozvojových a muzeálních institucí z České republiky, Maďarska, Německa a Portugalska je prostřednictvím výstav a muzejních akcí vyvolat diskusi nad aktuálními globálními problémy světa. Zároveň chce projekt upozornit na Rozvojové cíle tisíciletí – priority světového rozvoje schválené všemi státy OSN v roce 2000.

„Jako zemědělce mě velmi znepokojuje fakt, že přes vyspělé zemědělské technologie a nejvyšší produkci potravin v historii lidstva, trpí velká část planety hladem. Tato expozice ukazuje na celosvětový problém obrovského plýtvání potravinami, kdy se téměř třetina vyprodukovaných potravin vyhazuje, což je podle mě nepřijatelné. Z pohledu České republiky je jedním z dílčích opatření ke zlepšení situace především dořešení funkčnosti potravinových bank. Také proto na Ministerstvu zemědělství pořádáme jednání se zástupci obchodních řetězců, potravinových bank a nevládních organizací,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Projekt Museo Mundial – Muzeum světa začal v Národním zemědělském muzeu Praha v předvečer Mezinárodního dne za vymýcení chudoby. Jedním z cílů projektu je využít možnosti zatím opomíjené spolupráce mezi výstavními institucemi a rozvojovými organizacemi. V české premiéře uvádí i několik fotografií z cyklu fotografa Petera Menzela Hladová planeta – co jí svět.

Partnery této evropské aktivity, která návštěvníkům otevírá nové informace i nové spojitosti, jsou v ČR občanské sdružení EDUCON a NZM Praha.

Hynek Jordán
ředitel Odboru komunikace MZe

Zdroj:  Ministerstvo zemědělství

Museo Mundial - banner

Národní zemědělské muzeum – odkaz na webové stránky