Bezpečnost potravin

Ministr Jurečka jednal s polským kolegou Sawickým: Spor je ukončen

Vydáno: 15. 12. 2014
Autor: MZe

Tisková zpráva Ministerstva zemědělství ze dne 15. 12. 2014.

Ministr Jurečka jednal s polským kolegou Sawickým: Spor je ukončen. Opravdu žádnou z kontrolovaných zemí nediskriminujeme

O kontrolách polských potravin dovážených do České republiky z Polska dnes jednal ministr zemědělství Marian Jurečka a jeho polský protějšek Marek Sawicki. Ke schůzce se sešli v Bruselu při zasedání Rady pro zemědělství a rybářství. Ta má na programu například budoucnost mléčného odvětví a situaci na trhu s vepřovým masem po dopadech ruských sankcí.

ministr Marian Jurečka„Opravdu si stojíme si za prací našich dozorových orgánů, a proto jsem ani neočekával, že by ten spor měl více gradovat. Skutečně žádnou z kontrolovaných zemí nediskriminujeme. Ministru Sawickému jsem ukázal další podrobnější data, která naše tvrzení dokládají,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. Dodal, že jakékoliv konflikty by se měly osobně vyjasnit a vyříkat, nemá smysl je vzkazovat přes média.

V souvislosti s režimem mléčných kvót ministr Jurečka uvedl, že ČR od počátku podporuje jejich ukončení formou takzvaného soft–landingu, tedy postupného rušení, až do původně plánovaného konce, tedy 31. 3. 2015. „Pokud by všichni držitelé mléčných kvót dodržovali dohodnutý systém, nebylo by dnes nutné řešit nadprodukci mléka a dopady s ní spojené. Jakkoliv se nebráníme diskusi o různých formách podpory producentům mléka, možnost platit odvod roční kvóty 2014/2015 v bezúročných splátkách nepodporujeme,“ řekl ministr Jurečka.

Ministři zemědělství jednali také o situaci na trhu s vepřovým masem v návaznosti na ruské sankce. Marian Jurečka považuje za nutné nadále důkladně monitorovat situaci na trhu a v případě výrazných propadů cen zvážit další opatření v rámci záchranné sítě Společné organizace trhu.

Přílohou této tiskové zprávy jsou grafy o kontrolách Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Státní veterinární správy, které ministr Jurečka předložil svému polskému kolegovi.

Hynek Jordán
ředitel Odboru komunikace MZe

Přílohy

Zdroj:  Ministerstvo zemědělství