Bezpečnost potravin

Ministr chce vyšší podíl domácích potravin

Vydáno: 26. 2. 2014
Autor: www.zemedelec.cz

Informace z tiskové konference konané dne 25. 2. 2014 v Brně na veletrhu Salima.

Ministr zemědělství Marian Jurečka se chce zasadit o to, aby si české potraviny získaly na domácím trhu výraznější postavení. Zároveň chce směřovat investice do venkova, které podpoří zemědělce a vznik nových pracovních míst v tomto odvětví. Tím by se měl zastavit propad tohoto hospodářského odvětví v Česku v posledním desetiletí. Jurečka to uvedl na dnešní tiskové konferenci v Brně na veletrhu Salima.

Jurečka zmínil tři nástroje, jímž chce podpořit české zemědělství a výrobu potravin. „Zaprvé je to přímá investiční podpora do modernizace technologií. Zadruhé je to podpora marketingu, kterou už si mnozí producenti dělají nejlépe sami, příkladem jsou jihomoravští vinaři. A zatřetí je to osvěta spotřebitelů. Sám se o tom snažím hovořit a vysvětlovat lidem, že nejde jen o cenu a kvalitu. Jde o to, že když koupím domácí potravinu, podporuju českého výrobce a českou ekonomiku,“ vyjmenoval tři oblasti podpory Jurečka.

Přímé investice do modernizace technologií by se měly odrazit pozitivně na rozvoji venkova, kde budou vznikat nová pracovní místa. Jen od roku 2001 jich zaniklo v zemědělství 110.000,“ připomněl ministr. Po letech úpadku české živočišné výroby se chce zasadit, aby šly investice výrazně i do této oblasti. V oblasti společné zemědělské politiky se podařilo podle Jurečky vyjednat dostatečně velké množství peněz na přímou podporu chovu skotu, stejně tak nepřímou podporu na chov různých hospodářských zvířat.

Podpora marketingu by měla spočívat z velké části v prezentaci certifikátů kvality Klasa a Regionální potravina. „Kvalita českých potravin je velmi dobrá a prokazují to i výsledky kontrol. Podle zjištění potravinářské inspekce vykazují nejméně prohřešků,“ zmínil Jurečka.

Právě potravinářskou inspekci považuje Jurečka za úspěšný nástroj dohledu nad kvalitou potravin. V její činnosti ji chce podporovat i nadále. „Je potřeba kontrolovat plošně všechny potraviny, určitě se nechceme soustředit na výrobky některé konkrétní země. Výsledky odpovídají situaci na trhu a je třeba dělat kontroly padni komu padni,“ doplnil Jurečka.

Autor článku: Oldřich Přibík

 
Zdroj:  www.zemědělec.cz