Bezpečnost potravin

Ministr Bendl: Při informování o bezpečnosti potravin je důležitá včasná a otevřená komunikace

Vydáno: 29. 5. 2013
Autor: MZe

Tisková zpráva MZe ze dne 29. 5. 2013.

Komunikace a vnímání rizik v oblasti bezpečnosti potravin je hlavním tématem dnešní konference, která se koná v Poslanecké sněmovně pod záštitou ministra zemědělství Petra Bendla.

„Téma dnešní konference je velmi důležité a velmi aktuální. Různé kauzy, ať už se týkají bezpečnosti a kvality potravin, případně jejich falšování, jsou častým předmětem zájmu nejen médií, ale pochopitelně i nás spotřebitelů,“ řekl ministr Petr Bendl.

Stále více lidí se zajímá o to, co jí. Proto je pro ně důležité, aby měli co nejvíce pravdivých informací o kvalitě a složení potravin. Ministerstvo zemědělství si průzkumy veřejného mínění pravidelně mapuje názory spotřebitelů na to, co je zajímá a jak vnímají jednotlivá témata či rizika. Například podle průzkumu z loňského září zaznamenaly téměř tři čtvrtiny lidí nějakou aféru spojenou s potravinami. Následně třetina z nich, alespoň na čas, změnila své stravovací návyky.

„Je mnoho témat, která vyvolávají v lidech obavy. Buď jim nerozumí, nebo nemají dostatek informací. Na dnešním fóru se probírají některá kontroverzní témata z různých úhlů pohledu, abychom ukázali, že obavy a vnímání rizika nemají mnohdy reálný základ. Pro kvalitní informování o rizicích a bezpečnosti výrobků je zásadní otevřenost a transparentnost. To je důležité pro budování důvěry veřejnosti k poskytovaným informacím,“ uvedl ministr Bendl.

O svých zkušenostech k dané problematice hovořili také zástupci ze Slovenska a Německa a z Evropského úřadu bezpečnosti potravin.

Tiskové oddělení MZe

Zdroj:  MZe