Bezpečnost potravin

Marian Jurečka: Konečně začal fungovat systém darování jídla potravinovým bankám

Vydáno: 15. 1. 2015
Autor: MZe

Tisková zpráva Ministerstva zemědělství ze dne 15. 1. 2015.

Ministr zemědělství Marian Jurečka je rád, že se podařilo systémově rozjet podporu darování přebytečných potravin potravinovým bankám. Objem takto předávaného jídla v posledních měsících roste, jak uvedla předsedkyně Potravinové banky Praha Věra Doušová v rozhovoru pro Deník.cz.

Podle Doušové na tom má největší zásluhu ministr zemědělství Jurečka, který už v září pozval představitele potravinových bank ke kulatému stolu. Při něm řešili, jak by bylo možné snížit plýtvání s potravinami a zároveň těmto bankám pomoci. Zástupci potravinových bank ministrovi přiblížili zásadní problémy, které omezují jejich činnost. Na toto společné setkání Marian Jurečka pozval i zástupce z finančního ředitelství a během několika dní začal jednat. Výsledkem bylo přijetí konkrétních legislativních opatření. U potravin darovaných potravinovým bankám je díky tomu možné v daných případech stanovit základ daně z přidané hodnoty v minimální hodnotě, která se blíží nule, případně je nulová.

„Jsem moc rád, že se po letech nečinnosti konečně podařilo s naším přispěním dotáhnout celou věc do konce a systém začal fungovat. Snad to zamezí plýtvání s potravinami, které ve vyspělém světě dosahuje obrovských rozměrů a jídlo se dostane k potřebným lidem,“ řekl ministr Jurečka.

Celý text článku z webu Deník.cz najdete na: http://www.denik.cz/ekonomika/supermarkety-zahltily-potravinovou-banku-darovat-prestalo-byt-nevyhodne-20150113.html

Hynek Jordán
ředitel Odboru komunikace MZe

Zdroj:  Ministerstvo zemědělství