Lidé na Neratovicku mají v krvi jed
Až dvakrát více jedovaté látky DDT v krvi, než je běžné, mají někteří lidé z Neratovicka. Takový je výsledek výzkumu, který provedli hygienici ve třech obcích na Mělnicku. Lidské zdraví. ŽP
Až dvakrát více jedovaté látky DDT v krvi, než je běžné, mají někteří lidé z Neratovicka. Takový je výsledek výzkumu, který provedli hygienici ve třech obcích na Mělnicku. Lékaři vybrali Neratovice, Libiš a Tišice záměrně – jsou totiž v bezprostřední blízkosti chemické továrny Spolana, kde v minulosti odborníci našli v tělech zvířat různé jiné chemické látky. I když lékaři tvrdí, že v těle člověka se DDT usazuje a může způsobit rakovinu, hygienici nepovažují tyto výsledky za nijak alarmující.
Myslí si, že výsledky mohou být zkresleny tím, že bylo testováno jen málo lidí. Dohromady odebrali lékaři vzorek krve šedesáti lidem, z každé obce po dvaceti lidech. Tento vzorek pak srovnávali s dvaceti lidmi z Benešovska, které považují za průměrně znečištěné území v republice. Dvojnásobné množství DDT mělo na Neratovicku šest lidí. Zdroj, který si nepřál být jmenován, včera uvedl, že lékaři kontaktují lidi s výskytem DDT. „Jednáme s nimi a hledáme ložiska znečištění,“ řekl. DDT v podobě prášku se masově používalo v sedmdesátých a osmdesátých letech v zemědělství, ale i v domácnostech. „Když měl pes blechy, tak se posypal, na zahrádkách to každý sypal na housenky a jinou havěť,“ připustil jeden z dnešních obyvatel Libiše. „Sypalo se to na brambory, byl to vlastně jediný dostupný prostředek na likvidaci mandelinky,“ uvedl Miroslav Brodský z Tišic. Řada lidí zřejmě používala prášek DDT, který byl skladován ve Spolaně. Ta ho ale nikdy nevyráběla. „Sice každý říká, že sklad byl hlídán, ale je víceméně veřejné tajemství, že si lidé nosili DDT ze Spolany domů. DDT se dalo koupit i normálně v obchodě, ale tady bylo dostupnější,“ uvedl muž, který v oblasti dlouho žije.
Radek Plavecký (MF Dnes)
EkoList, 27. 11. 2003