Bezpečnost potravin

Letošní Farmářské slavnosti vyvrcholí v Národním zemědělském muzeu v Praze

Vydáno: 4. 9. 2015
Autor: MZe, NZM

Poslední slavnost se uskuteční 19. září od 10 hodin v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné.

Ukažte dětem, jak krásný je u nás venkov, jak vzniká jídlo a jak ve skutečnosti vypadá chov hospodářských zvířat. Pod tímto sloganem celé léto prezentovalo Ministerstvo zemědělství v rámci 5. ročníku Farmářských slavností pro rodiny s dětmi české zemědělství, venkov a regionální potraviny. Poslední letošní slavnost můžete navštívit 19. září od 10 do 16 hodin v areálu Národního zemědělského muzea v Praze na Letné.

Pozvanka na Farmarske slavnosti v NZM


„Na začátku školního roku bych všechny rád pozval na poslední Farmářskou slavnost, aby hlavně rodiče s dětmi viděli, jak vlastně dneska podnikání v zemědělství a život sedláků vypadá a seznámili se s jeho bohatou historií,“

říká ministr zemědělství Marian Jurečka. „Stále více lidí totiž chce znát příběh potravin, které běžně jedí, a toto je dobrá příležitost se s takovým příběhem seznámit. Vidět, kdo potravinu vyrábí, z jakých surovin, a pokud jde o živočišné produkty, v jakých podmínkách zvířata na farmách žijí. A z toho si pak udělat obrázek při rozhodování, jakým potravinám bude dávat přednost jako spotřebitel.“

Pro širokou veřejnost se během léta otevřely čtyři farmy v různých krajích České republiky a jako poslední přivítá návštěvníky Národní zemědělské muzeum v Praze, kde bude pro návštěvníky připravený nejen zábavný program, ale také mnoho zajímavých informací o životě na farmách a vzniku kvalitních regionálních potravin. Farmářské slavnosti budou završeny 19. září v Praze, v Národním zemědělském muzeu.   

Zemědělské muzeum bylo založeno roku 1918, avšak jeho známou funkcionalistickou budovu dostavěli až roku 1937 podle návrhů architekta Milana Babušky. Během let otevřelo muzeum nové pobočky také v Čáslavi, na zámku Kačina u Kutné Hory, na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou a ve Valticích.

Návštěvníci Farmářských slavností se budou moci seznámit s řadou expozic, které Národní zemědělské muzeum nabízí. Jedna z významných stálých expozic „Jede traktor“ je sestavena tak, aby návštěvníky provedla historií a vývojem zemědělské činnosti. K vidění bude i legendární ZETOR 15, na němž je možné se vyfotit. Pohled na historii českého piva a pivovarnictví nabízí stálá expozice „O pivu – z chmelnice až na náš stůl“. Další zajímavou výstavou je „LES – příběhy stromů a lidí.“ Poznávací a zážitková výstava přiblíží návštěvníkům příběhy stromů, lesníků a dalších obyvatel lesa.  Expozice „Od věku sloužím člověku“ je věnována historii obalů, recyklaci, transportu potravin a obalové technice.

Návštěvníci budou moci shlédnout v muzejním dvoře i venkovní expozice – například malou naučnou lesní stezku „O stromech a lese“ či malou muzejní farmu s ukázkami chovu drobného domácího zvířectva, drůbeže či chovem koziček. Venkovní expozice zahrnuje též malou zahrádku s ukázkou pěstování zemědělských plodin. 

Na programu Farmářské slavnosti je připravena spousta her a kvízů o farmaření, projížďky na koních, malování na obličej, simulátory dojení krávy a jízdy na býkovi. Děti si mohou zasoutěžit o ceny na stanovištích jako je dětské pekařství, hod lasem, sázení bylinek, zdobení květináčů, lovení rybiček a mnoho dalších. Chybět nebude tradiční farmářský trh s lokálními potravinami, kuchařská show s potravinami, které se pyšní známkou kvality Klasa či kuchařská show. Na své si přijdou i dospělí, kteří si mohou vyzkoušet své dovednosti na simulátoru dojení krávy nebo se pokusit zkrotit elektrického býka. K poslechu bude hrát country kapela KP Band.

Ministerstvo zemědělství chce projektem podpořit zájem mladých rodin o tradice a venkov, chce hlavně dětem ukázat určitě zajímavější možnost trávení volného času, než v obchodních centrech nebo u počítačů. Cílem je přiblížit veřejnosti život našich sedláků a ukázat, že zemědělství je dnes odvětvím zajímavým pro podnikání. Současní zemědělci žijí v atraktivním prostředí a používají špičkovou moderní techniku.

Záměrem ministerstva je také přiblížit veřejnosti kvalitní potraviny a představit místní drobné chovatele a pěstitele, u kterých si lidé mohou nakupovat potraviny takzvaně ze dvora. Tento způsob prodeje je návratem k osvědčeným tradicím a umožňuje pohodlně nakoupit poctivé potraviny se zaručeným původem, například čerstvou zeleninu, mléko a mléčné výrobky, drůbež, králičí maso, živé ryby a jiné produkty přímo u vybraných farmářů, případně v nejbližší maloobchodní prodejně nebo na farmářském trhu.

Vstup na akci je pro návštěvníky zdarma.

INFORMACE O AKCI

Kdy: sobota, 19. září 2015, od 10.00 do 16.00 hodin
Kde: Národní zemědělské muzeum, Kostelní 44, Praha 7 – Letná  

Web: www.nzm.cz

Hlavní program:

10.00 Slavnostní zahájení akce, představení NZM
10.30 Vrabčí trh – hudební vystoupení – folk a jazz
11.00 Pavel Lutner – hry a písničky pro děti
11.45 Vrabčí trh – hudební vystoupení – folk a jazz
12.15 Netratrdlo – Hravě zdravě
  (zábavný pořad nejen pro děti)
13.15 KP Band – country
13.45 Národní zemědělské muzeum
  – Co se skrývá za dveřmi?
14.10 KP Band – staropražské a žižkovské písničky
14.40 Netratrdlo – Se zvířátky do pohádky
15.40 KP Band – country

 

Doprovodný program a aktivity:

  • Prohlídka expozic Národního zemědělského muzea
  • Malá muzejní farma se živými zvířaty
  • Interaktivní venkovní expozice „O stromech a o lese“
  • Projížďky na koních, malování na obličej
  • Simulátory dojení krávy a jízdy na býkovi
  • Dětský program – dětské pekařství, hod lasem, sázení bylinek, zdobení květináčů, lovení rybiček, hod podkovou, omalovánky a mnoho dalšího
  • Farmářský trh s možností nákupu kvalitních domácích produktů z farem a prodej řemeslných výrobků
  • Ochutnávky regionálních potravin a potravin se značkou KLASA
  • Kuchařská show

Další informace podá:

Tiskové oddělení
Ministerstvo zemědělství ČR
Tel/fax.: +420 221 811 111
Email: farmarske.slavnosti@mze.cz
www.farmarskeslavnosti.cz 

Pozvánka na akci (plakát)

Zdroj: Národní zemědělské muzeum