Bezpečnost potravin

Letenské prase letos oživí masopustní veselice

Vydáno: 24. 1. 2020
Autor: NZM Praha

Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu se koná již tuto sobotu 25. ledna.

Sobota 25. ledna 2020 nabídne v pražském Národním zemědělském muzeu hned dvě akce: tradiční akci Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu doplní letos nově průvod masek Letenského masopustu. Od 10 do 17 hodin se můžete těšit na ukázky bourání prasete, zabijačkové speciality, divadelní představení, lidové tance či kuchařské a výtvarné workshopy.

Masky a maškary (nikoli pouze škrabošky) mají vstup do muzea zdarma!

Zabijačka na dvoře s řeznickým mistrem Františkem Kšánou mladším

I letos jsme pro vás připravili ukázky tradičních postupů zpracování vepřového masa. Tentokrát je na muzejním dvoře předvede mistr řezník František Kšána ml., který se zasloužil o znovuobjevení přeštického prasete a je tváří řeznictví Naše maso, jež zpracovává výhradně české maso a výrobky z původních českých plemen přeštík a čestr. Na muzejním dvoře můžete také ochutnat a zakoupit vybrané zabijačkové speciality. O hudební doprovod se postará skupina Kutálka a také harmonikář.

Děti si vyrobí masky, přiučí se cukrařině nebo zhlédnou divadlo

Bohatý doprovodný program jsme připravili i pro děti – kromě cukrářského workshopu v gastrostudiu také celodenní výrobu masopustních masek s výtvarnicí Evou Blahovou, výtvarné dílničky s lektory muzea a pro nejmenší návštěvníky pohádku O prasátku Arturovi v podání Divadla PaDa.

Masopustní průvod doplní divadelní a taneční vystoupení i výstava

Průvod Letenského masopustu, který každoročně pořádá Galerie Scarabeus, zavítá do muzea po 13. hodině a přinese s sebou muziku, divadelní i taneční vystoupení a především tradiční masopustní masky. Minulé ročníky masopustního veselí připomene výstava fotografií. Bonusem pro návštěvníky, kteří dorazí v masopustních maskách (nikoli pouze ve škraboškách), je vstup na akci i do všech prostor Národního zemědělského muzea zdarma.

Záštitu nad akcí Letenské prase převzali ministr zemědělství Miroslav Toman a starosta městské části Praha 7 Jan Čižinský.

 

Zdroj: Národní zemědělské muzeum