Bezpečnost potravin

Kvůli jedovatému metylalkoholu provedla inspekce 2614 kontrol. Všechny zanalyzované vzorky byly v pořádku.

Vydáno: 13. 9. 2012
Autor: MZe ČR

Tisková zpráva MZe ze dne 13.9.2012

Státní zemědělská a potravinářská inspekce intenzivně prověřuje alkohol prodávaný zejména v menších prodejnách, u výrobců i v místech, kde se čepují rozlévané lihoviny. Inspektoři zatím provedli 2614 kontrol a odebrali 169 vzorků. Z nich dosud prošlo analýzou 89 a všechny vyhověly limitům na obsah metylalkoholu.

Všech 215 inspektorů Státní zemědělské a potravinářské inspekce je v terénu a kvůli smrtelným otravám metylalkoholem se zaměřují právě na kontrolu prodávaného alkoholu. Provedli 2614 kontrol a odebrali už 169 vzorků, z toho 7 pro potřeby Policie ČR. Zatím zanalyzovali 89 vzorků, všechny byly v pořádku.

„V důkladných kontrolách budeme pokračovat. Situaci se maximálně věnujeme. Oproti běžnému stavu se počet kontrol alkoholu zvýšil několikasetnásobně. Inspekce úzce spolupracuje s Generálním ředitelstvím cel ČR a hygienickou službou a policií,“řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

Pokud Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistí podezřelou lihovinu, neprodleně odebere vzorek, na místě jej zapečetí a nařídí neuvádět předmětnou šarži nápoje do oběhu. 

Kateřina Böhmová, ředitelka Odboru komunikace MZe

MZe