Bezpečnost potravin

Kvalita není jen bezpečnost

Vydáno: 23. 5. 2006
Autor:

Přesvědčit spotřebitele o kvalitě a zdravotní nezávadnosti našich potravin měly uplynulé dny zaměřené na bezpečnost potravin. Podle ředitele Úřadu pro potraviny Františka Sládka jsou naše potravin bezpečné a kvalitní a minimálně srovnatelné s dovozem z vyspělých států .

Kvalita není jen bezpečnost

Přesvědčit spotřebitele o kvalitě a zdravotní nezávadnosti našich potravin měly uplynulé dny zaměřené na bezpečnost potravin. Podle ředitele Úřadu pro potraviny Františka Sládka jsou naše potravin bezpečné a kvalitní a minimálně srovnatelné s dovozem z vyspělých států

Jak Sládek uvedl, cílem snah jeho úřadu je poučený spotřebitel, který bude vědět, jak se má při nákupu potravin chovat, čeho si všímat a jak reagovat. K tomu má mimo jiné sloužit informační centrum bezpečnosti potravin, které provozuje Ústav zemědělských a potravinářských informací.
„V posledních dvou letech jsme nastartovali důležitou společnou cestu za zdravými potravinami a racionální výživou,“ pochválil si spolupráci se zemědělským resortem hlavní hygienik a náměstek ministra zdravotnictví Michael Vít. Podle něj jsou dnes již kompetence obou ministerstev jasně stanovené. Role zdravotníků je v tvorbě technických norem týkajících se třeba mikrobiologických požadavků na potraviny, aditivních látek či látek cizorodých. Kromě toho hygienici sledují stravovací služby. Jak Vít poznamenal, ze 140 až 145 tisíc infekčních onemocnění, která se u nás za rok vyskytnou a která se povinně hlásí, připadá na alimentární nákazy, tedy choroby z potravin, asi 73 tisíc. Z nich asi 30 tisíc mají na svědomí zejména v poslední době sledované kampylobaktery, dalších zhruba 32 tisíc připadá na salmonely. Na druhé straně klesá podle Víta počet případů hepatitidy A. Navíc jde většinou o onemocnění dovezená z dovolené, zejména ze zemí bývalé Jugoslávie, Egypta, ale i Slovenska. Snižuje se také počet mikrobiálních intoxikací, u nichž příčinou zdravotních problémů je toxin vytvořený v potravině přítomným patogenním mikroorganismem.
Česká republika je podle Víta jednou z mála zemí, která má velmi dobrý systém hlášení infekčních nemocí, který bohužel nemá řada i vyspělých států unie. Proto se v této oblasti můžeme jen velmi těžko srovnávat. Z kontrolované produkce jsou podle Víta největší problémy s cukrářskými výrobky, kdy z hygieniky odebraných vzorků má obvykle 18 až 23 procent zvýšený celkový počet mikroorganismů (CPM). Problémy s tímto ukazatelem mají i výrobky studené kuchyně, zejména saláty.
Přísné rozlišení mezi bezpečností potravin a jejich kvalitou požaduje Miroslav Koberna, ředitel Potravinářské komory ČR. Bezpečnost je podle něj samozřejmost vyžadovaná legislativou. Kvalita se však týká senzorických vlastností výrobku a také jeho výživové hodnoty. Komora chce proto spotřebitele vychovávat, aby se v záplavě výrobků dokázal orientovat nejen podle jejich ceny, ale aby také sledoval, z jaké země výrobek pochází a jaká firma jej vyrobila. K tomu má sloužit kampaň Najdi si svého výrobce, která běží na internetových stránkách komory a informuje spotřebitele o jednotlivých tuzemských producentech potravin a jejich výrobcích.

Převzatý článek: Autor: alt; www.agroweb.cz