Bezpečnost potravin

Králičí maso z Číny pozastaveno

Vydáno: 10. 6. 2014
Autor: SVS ČR

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 9. 6. 2014.

Ještě než došla oficiální informace systémem rychlého varování RASFF, začal český distributor na základě sdělení z Německa stahovat z tržní sítě zásilku čínského králičího masa. Problémy se týkají 5 000 kg závadného výrobku.

Do ČR bylo dovezeno králičí maso, u kterého byl v místě vstupu do EU v Hamburku odebrán vzorek a potvrzena přítomnost zakázané látky, metabolitu furazolidonu, nitrofuranu. Jedná se o králičí hřbety s datem minimální trvanlivosti 3. 2. 2016.

Maso pochází z Číny od výrobce Heze Foodstar, distributorem v České republice je firma Bidvest Czech Republic s.r.o, která z vlastní inciativy na základě zprávy z Německa začala stahovat veškeré výrobky do svého centrálního skladu.

Státní veterinární správu o tom informoval Bidvest a požádal o součinnost při stahování výrobků. Následně jsme obdrželi oficiální informaci systémem RASFF.

Dozor nad stahováním provádí Krajská veterinární správa pro Středočeský kraj, ve spolupráci s KVS pro Moravskoslezský kraj a s KVS pro Kraj Vysočina.

Jelikož byly výrobky distribuovány do tržní sítě, věc byla předána také SZPI a orgánům veřejného zdraví.

Identifikace výrobku:

Králičí hřbety bez kosti
Králičí maso hluboce zmrazené
Datum výroby:  4. 2. 2014
Minimální trvanlivost: 3. 2. 2016
Šarže: FST14011
Hmotnost: 500 g
Země původu: Čína
Distributor: Bidvest Czech Republic
Výrobce: Heze Foodstar  Co. LTD

Jednorázová konzumace by přímo zdraví ohrozit neměla, nicméně pokud si někdo tento výrobek zakoupil, udělá nejlépe, když jej vrátí prodejci.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

Zdroj:  SVS ČR