Bezpečnost potravin

Kousky kovu v kojeneckém mléce a další závady

Vydáno: 25. 7. 2003
Autor:

Závady zveřejněné počátkem června 2003 Komisí EU (systém RASFF) zahrnují zjištěné kousky kovů, rtuť, salmonelu, 2,4-dinitrofenol a nitrofuran.

Itálie ohlásila prostřednictvím systému rychlého varování svůj nález, a sice že v kojeneckém mléce baleném ve skleněné láhvi vyrobeném v Nizozemí byly nalezeny kousky kovu. K dalším zjištěným závadám (z období prvního červnového týdne) patří:
– rtuť ve žraločím mase ze Španělska,
– salmonela v čerstvém vepřovém ramínku z Německa,
– DNP (2,4-dinitrofenol) ve žlutých kapslích „spalovače tuků“. Závada byla zjištěna ve Finsku, kam byly kapsle prodávány z Velké Británie prostřednictvím internetu,
– nitrofuran v vařených garnátech z Bangladéše a ve zmrazených garnátech z Equadoru,
– salmonely v sušených houbách z Vietnamu.
Stále přetrvává problém s radioaktivitou masa divočáka z Německa a se siřičitany v meruňkách z Turecka.
Dalším problémem jsou aflatoxiny, které se vyskytují v širokém spektru potravin od mandlí z USA přes pistácie z Íránu (bylo to již předmětem rozhodnutí Komise č. 97/830, které měnilo rozhodnutí č. 97/613) po arašídy z Jižní Afriky a Argentiny.
Nitrofurany jsou zjišťovány ve zmrazených nasolených kuřecích prsíčkách z Brazílie a v nasolených přírodních střevech z Číny. Chloramfenikol byl nalezen v medu z Argentiny a Rumunska. Salmonela byla zjištěna v mechanicky separovaném drůbežím mase z Nizozemí.
Kadmium a rtuť jsou přetrvávajícím problémem v sepiích a mečounech.
Snižuje se počet problémů s aditivy – byla nalezena kyselina benzoová v sycených nápojích z Tuniska a neschválené barvivo v cukrovinkách z Číny.
EU Food Law, 2003, č. 139, s. 16