Bezpečnost potravin

Kontroly stravovacích služeb na vybraných pražských vánočních trzích dopadly na výbornou

Vydáno: 9. 12. 2022
Autor: HSHMP

Tisková zpráva pražské hygienické stanice

V Praze se v adventním období každoročně koná mnoho veřejností oblíbených vánočních trhů. Kromě široké nabídky vánočních dárků trhy lidem nabízejí také množství občerstvení. Právě proto se na kontrolu úrovně poskytování stravovacích služeb na těchto trzích i v letošním roce zaměřila Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“). Hygienici zkontrolovali 26 stánků na několika trzích v různých částech Prahy. Výsledek předčil očekávání. Až na jedinou závadu se během kontrol žádné prohřešky v praxi neobjevily. Hygienici prověřovali hlavně zajištění podmínek pro bezpečnou přípravu pokrmů a nápojů pro spotřebitele. Jediná zjištěná závada spočívala v tom, že na jednom ze stánků obsluze chyběla možnost si umýt ruce. K nápravě však došlo bezprostředně po upozornění hygieniků.

  Pražské vánoční trhy 2022

V Praze 1 hygienici zkontrolovali čtyři stánky na Václavském náměstí, dva na Staroměstském a dva na Náměstí Republiky. V Praze 5 se kontrola zaměřila na pět stánků na trzích u stanice metra Anděl. V Praze 2 šlo o čtyři stánky na Náměstí Míru, na Praze 3 o dva stánky na Náměstí Jiřího z Poděbrad. Kontroly se nevyhnuly ani obvodu Prahy 9: hygienickou revizí prošly dva stánky v areálu OC Ládví. Po jednom ze stánků hygienici prověřili například v Sokolovské ulici, Galerii Harfa, oblasti Tupolevovy ulice v Letňanech a v Mladoboleslavské ulici ve Vinoři. Na Praze 10 pak zavítali do stánku v areálu Fashion Arena ve Štěrboholích.

 

     Pražské vánoční trhy 2022

„Výsledky kontrol stravovacích služeb na vánočních trzích nás potěšily,“ říká ředitelka HSHMP MUDr. Zdeňka Shumová. „V okamžiku našich kontrol bylo stravování na vánočních trzích pro spotřebitele bezpečné. Věříme, že tomu tak bude po celý Advent. Konzumenti by však přesto měli k výběru občerstvení přistupovat odpovědně a alespoň pohledem vždy zkontrolovat, zda je na stánku čisto, obsluha má čisté ruce, teplá strava je uchovávána na ohřívačích a podobně,“ doplňuje na závěr Zdeňka Shumová.

    Pražské vánoční trhy 2022 Pražské vánoční trhy 2022

V Praze 9. prosince 2022
Hygienická stanice hlavního města Prahy

Zdroj: HSHMP