Konference VITAMINS 2005
Tisková zpráva o 5. mezinárodní konferenci VITAMINS 2005 - Cílená nutriční terapie, která se konala ve dnech 14. – 15. 9. 2005 v Pardubicích.
Konferenci uspořádala firma Radanal s. r. o. spolu s dalšími organizacemi. Akci podpořila řada sponzorů. Konference se zúčastnilo 250 chemiků, farmaceutů a lékařů z 10 zemí světa. Předneseno bylo 36 ústních sdělení a vystaveno 67 posterů.
Důležitým, významným okruhem přednášek byly jako každoročně antioxidanty, a to ponejvíce přirozeně se vyskytující v různých potravinách – zelenině, ovoci, vínu, pivu – jejich změny při zrání či technologickém zpracování a jejich působení na zdravotní stav člověka, např. aterosklerosu či diabetes. Oxidativní stres je jedním z činitelů vyvolávajících patologické procesy v organismu, zvláště chronické degenerativní onemocnění jako diabetes, aterosklerosa, rakovina, Alzheimerova nemoc a další. Byla proto organizována osmiměsíční intervenční studie u diabetiků nezávislých na insulinu. Pacienti měli buď hyperlipidemii nebo byli zdraví. Podávány byly různé směsi vitaminů C, E, karotenoidů, bioflavonoidů a esenciálních nenasycených mastných kyselin nebo doplněk stravy – Chlorella pyrenoidosa. Bylo zjištěno, že účinek Chlorelly byl nižší než vliv antioxidačních vitaminů a provitaminů. Jako nejaktivnější komponenta pozitivně ovlivňující metabolismus lipidů a sacharidů je pravděpodobně α – tokoferol.
Jiná studie, do níž byli zařazeni muži ve věku 40 – 60 let porovnávala vliv podávání vína (množství alkoholu 20 – 50 g denně) na snížení četnosti kardiovaskulárního onemocnění s podáváním piva (830 ml ležáku) na žádoucí účinek na rizikové faktory aterosklerosy a oxidativní stres. Vliv piva se projevil jednak zvýšením váhy u pacientů, a to ještě i měsíc po skončení podávání piva, ale neprojevil se na zvýšení homocysteinu, k čemuž dochází při pití vína či jiných alkoholických nápojů. Vysvětlením je obsah kyseliny listové a vitaminu B6 v pivu. Dochází též ke zlepšení antioxidační obrany, která se může projevit v antiaterogenitě.
Pravidelně tradičně velkým blokem jsou přednášky o nových poznatcích ze studia homocysteinu, jehož toxické následky jsou dosud nedostatečně prozkoumány. Vysoké hodnoty homocysteinu mohou vyústit v různá závažná onemocnění. Z výsledků řady mezinárodních studií vyplývá, že nebylo dosud prokázáno zda – homocystein indukuje či určuje samotnou podstatu nemoci nebo jen pasivně indikuje vzniklé enzymové změny.
V letošním roce byly do programu zařazeny přednášky o nutričním významu mléka, o významu vápníku na tvorbu kostí a při jeho nedostatku na možný vznik osteoporosy nejen v pozdějším věku, ale i u mladé populace. Zmíněna byla i úloha vitaminů D, C, B6 a K1 na dobrou absorpci vápníku do kostí i u vitaminu K na snížení vylučování vápníku z organismu.
V programu nechyběl pravidelný blok přednášek z oboru analytiky vitaminů, zejména novinek z přístrojového vybavení. Bez kvalitní, dobře reprodukovatelné metody stanovení by nebylo možné dosáhnout spolehlivých výsledků v medicině, potravinářství či zemědělství.
J.Blattná a A. Horna
Sborník z konference bude díky laskavosti firmy Radanal s. r. o. po zařazení do fondu přístupný čtenářům Zemědělské a potravinářské knihovny
Mediální partneři
Vystavovatelé
Partneři a sponzoři
Languedoc s.r.o.