Bezpečnost potravin

Klamavě označených potravin ze zahraničí přibývá

Vydáno: 26. 5. 2016
Autor: SVS

Tisková zpráva SVS ze dne 24. 5. 2016.

Mražené rybí výrobky jsou dlouhodobě jednou z nejvíce problémových komodit z hlediska klamání spotřebitele. Jako další aktuální případ lze uvést zásilku téměř 48 tun pangase z Vietnamu, jejichž distribuci v těchto dnech Státní veterinární správa (SVS) pozastavila. Laboratorním vyšetřením bylo zjištěno, že hodnota obsahu rybího masa a hodnota bílkoviny neodpovídá deklaraci na obalech. Dovozci zároveň hrozí za porušení zákona o potravinách pokuta do výše 50 mil. korun.

Identifikace výrobku:

Název:                        Pangas dolnooký (Pangasius hypophthalmus), filety bez kůže, s přidanou vodou, glazované                 

Země původu:            Vietnam    

Dovozce:                    Animalco, a. s.          

Množství:                    47 500 kg, balení po 1kg/5 kg

Výrobce přiznal 10 % vody ve formě glazury, výrobek jí však obsahoval 40 %. Jinými slovy, namísto deklarovaných 15 g bílkovin ve 100 g jich výrobek obsahoval pouze 10 g.

Pokud jsou ryby tzv. „glazované“ vodou, což má chránit rybí maso před vysušením mrazem, musí být na obale uveden údaj o čisté hmotnosti, tj. hmotnosti bez glazury. Jestliže byla do ryby přidaná voda, musí být tento údaj uveden na informacích o složení na obale výrobku. Pokud ovšem množství přidané vody přesáhne 5 procent hmotnosti, musí být údaj o vodě přidané do výrobku uveden v jeho názvu.

SVS se podařilo zásilku pozastavit ještě před uvolněním na trh, čímž se opět potvrdilo, že státní veterinární dozor hraje při ochraně spotřebitele důležitou roli.

Mgr. Petr Pejchal
tiskový mluvčí SVS

Zdroj: SVS