Bezpečnost potravin

Karlovarské oplatky a trojhránky získají chráněné označení EU

Vydáno: 27. 5. 2011
Autor: MZe

Tisková zpráva MZe ze dne 26.5.2011.

Sedmileté vyjednávání s Evropskou komisí přineslo České republice úspěch. Další úspěch na poli chráněných označení, kde Česko s přibližně třemi desítkami registrovaných názvů patří jednoznačně ke špičce z nových členských států EU. Tradiční Karlovarské oplatky a trojhránky získaly právo nosit chráněné zeměpisné označení (PGI). Takto známka zaručuje, že pochutiny pocházejí převážně nebo zcela z určité zeměpisné oblasti.
„Evropská unie eviduje asi tisíc různých produktů s chráněným označením. Zhruba tři desítky z nich jsou z České republiky. Z cukrovinek jsou to například Pardubický perník nebo Hořické trubičky. Po právu teď EU uznala, že českou specialitou jsou i Karlovarské oplatky,“ říká ministr zemědělství Ivan Fuksa. 
Označení EU bude pro známé oplatky z Karlových Varů sloužit jako ochrana proti zneužití a také jim přinese výhodu při získávání zahraničních trhů.  
„Po komplikovaných a mnohaletých jednáních většina zástupců 27 členských zemí EU souhlasila, že Karlovarské oplatky a Karlovarské trojhránky mají právo na chráněné zeměpisné označení. Proti byli zástupci Německa a Rakouska, což jsme na základě jejich předchozích námitek očekávali,“ dodává náměstek ministra zemědělství Juraj Chmiel.  V obou zemích totiž tamní výrobci prodávají cukrovinky s německou verzí názvu „Karlovarské oplatky“.Ještě pět let budou moci používat i německé názvy.  
Evropská unie uděluje výrobkům tři typy registrací. Chráněné zeměpisné označení (PGI) a označení původu (PDO) zaručují, že výrobek vzniká v tradiční zeměpisné oblasti. Zaručenou specialitou (TSG) se může stát potravina vyrobená tradičním způsobem a dodržující dané složení.  
Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe