Bezpečnost potravin

Kanada plánuje utratit 19 milionů kuřat

Vydáno: 8. 4. 2004
Autor:

Epidemie ptačí chřipky zachvátila v Kanadě 18 drůbežích farem a touto chorobou onemocněli minimálně dva jejich pracovníci.

Kanadská oficiální místa 5. dubna nařídila nucené utracení asi 19 milionů ptáků v provincii Britská Kolumbie. Bude se jednat o komerčně chovaná kuřata, krůty, kachny, husy a holuby. Tímto opatřením se Kanada snaží zastavit rychle se šířící epidemii ptačí chřipky, která již postihla 18 drůbežích farem a mnimálně dva jejich zaměstnance. Producenti drůbeže v Britské Kolumbii, kteří doporučili kanadské vládě nucenou porážku, tvrdí, že nemoc zdevastovala jejich odvětví.

Epidemii vyvolal virus H7, který je méně virulentní než virus, který zabil 8 lidí v Thajsku a 16 ve Vietnamu. Dva lidé, kteří onemocněli v Kanadě a u nichž byl jako původce choroby potvrzen virus H7, se již zotavili.

Virus ptačí chřipky se z farmy na farmu přenesl pravděpodobně na oděvech, prostřednictvím nářadí nebo na pneumatikách vozidel. Úřady proti nařídily všem farmářům v Britské Kolumbii, aby zabránili každému nepovolanému vstupu na farmy.

www.reuters.com