Bezpečnost potravin

Kampaň EFSA „Safe2Eat“ v České republice

Vydáno: 23. 5. 2024
Autor: Ministerstvo zemědělství, Odbor bezpečnosti potravin

Evropský úřad pro bezpečnost potravin spustil celoevropskou kampaň s názvem „Safe2Eat“. V České republice byla tato kampaň pro širokou veřejnost spuštěna v květnu, viz Tisková zpráva ze dne 27. 5. „V odpadkovém koši v českých domácnostech končí přes 400 tisíc tun potravin ročně“.

Celoevropská kampaň, dříve známá pod názvem #EUChooseSafeFood, má navázat na osvětovou činnost předchozích ročníků, povzbudit kritické myšlení a podporovat zapojení Evropanů v oblasti bezpečnosti potravin. 

Cílem kampaně #Safe2EatEU je, pomoci vám, dozvědět se více o bezpečnosti potravin v Evropě a o způsobech, jak se informovaně rozhodovat o tom, jaké potraviny nakupovat, jíst a vychutnávat si bezpečně a zdravě každý den. 

Kampaň, která probíhá již čtvrtým rokem, se zaměřuje na tři klíčové oblasti: 

  • Co je ve vašich potravinách – evropské předpisy zajišťují bezpečnost složek potravin, včetně přídatných látek a aromat. Kampaň se zaměří na vysvětlení, proč jsou potravinářské přídatné látky a tzv. nové potraviny bezpečné; dále upozorní na to, jak jasně musí být výrobky obsahující potravinové alergeny označeny.  
  • Jídlo a vaše zdraví – pestrá strava, která vedle zpracovaných potravin zahrnuje i čerstvé suroviny, přispívá k celkovému zdraví. Někdy jsou zapotřebí potraviny s dalšími zdravotními účinky nebo doplňky stravy, a kampaň objasní výživové potřeby, zdravotní tvrzení a vědecké poznatky, které za nimi stojí. 
  • Bezpečné potravinářské postupy – evropská, mezinárodní a vnitrostátní pravidla podložená vědeckými poznatky zajišťují bezpečnost potravin od zemědělce až ke spotřebiteli. K dispozici jsou tipy pro bezpečnou manipulaci s potravinami, pro jejich skladování, čtení etiket a vaření, které jsou podloženy nejnovějšími vědeckými poznatky, aby se spotřebitelé mohli rozhodovat na základě ověřených informací. 

Úkolem kampaně „Safe2Eat“ je oslovit širokou veřejnost; od těch spotřebitelů, kteří mají vysokou úroveň povědomí o bezpečnosti potravin a neobávají se o své zdraví, až po ty, kteří jsou velmi znepokojeni a mají zatím málo informací.

Aktivity v rámci kampaně EFSA „Safe2Eat“