Bezpečnost potravin

Jaro přináší nově oceněné výrobky: kvalitní rajčata a sýry i osvěžující limonády

Vydáno: 17. 5. 2022
Autor: SZIF

Tisková zpráva SZIF

Plně zralé, bez přidaného cukru, bez chemie. Takové jsou nové výrobky, které rozšiřují řady kvalitních potravin se značkou Klasa. V oceněné jedenáctce najdete rajčata Strabena z moderního Skleníku Mutěnice, Moravský výběrový sýr z kvalitního plnotučného mléka nebo netradiční Arašídovou mouku.

Značka Klasa v loňském roce dovršila plnoletosti a již 19 let objevuje vše, co nabízí tuzemský potravinářský trh. Na čem jí opravdu záleží, jsou kvalitní suroviny a poctivé zpracování. Pokud je toto splněno, neváhá spojit své jméno s výrobky tradičními i úplnými novinkami.

Nově oceněnými výrobky jsou:

Arašídová mouka
Výrobce: ALIKA a.s.
ALIKA je přední českou potravinářskou firmou, zabývající se výrobou pražených ořechů, slaných snacků, balením sušeného ovoce a olejnatých semen. Na trhu zaujímá místo již od roku 1992. S produkcí více než 6 tisíc tun zpracovaných surovin ročně patří k jedné z největších středoevropských pražíren. Své výrobky nabízí pod obchodními značkami ArRashid, DrRashid, KK, Arado, ARA, Nut2Go a Snack2Go. Oceněná Arašídová mouka je jemně mletá a má světle hnědou barvu. Každý pokrm obohatí charakteristickou chutí a vůní burských oříšků.

Brusinky bez přidaného cukru
Výrobce: KAND s.r.o.
Společnost KAND s více než 50 letou tradicí sídlí v Dobrušce a specializuje se na výrobu a prodej kečupů, hořčic, brusinek a různých typů omáček. Ve spolupráci se sesterskými společnostmi spadajícími pod koncern Develey Senf und Feinkost zajišťuje také prodej speciálních hořčic, křenů, octů a sirupů. Všechny produkty jsou bezlepkové. Brusinky jsou v české kuchyni velmi oblíbené jako doplněk omáček i zmrzlinových pohárů. Ty oceněné obsahují místo cukru směs přírodních sladidel erythritolu a steviol-glykosidů, které nahrazují sladkou chuť.

Bezinková s řebříčkem,
Citrónová s medem a mátou,
Jahodová s mátou,
Okurková s rozmarýnem a citronem,
Rakytník s levandulí,
Zázvorová s medem a citrónem

Výrobce: Rcaffe s.r.o.
Pražská společnost Rcaffe se dlouhodobě zabývá výrobou a distribucí potravinářských výrobků, především kávy. V nabídce má osm druhů limonád a dva druhy studených čajů. Všechny jsou zpracované přírodně bez chemie za využití těch nejlepších kvalitních surovin.

Moravský výběrový sýr,
Nitě z Moravského výběrového sýru

Výrobce: ROLS Lešany, spol. s r.o.
ROLS Lešany vznikla v roce 1993 a je součástí skupiny ROLS. Sýrárna funguje od roku 2021 v Kostelci na Hané. Moravský výběrový sýr a Nitě z Moravského výběrového sýru vznikají z plnotučného mléka kvality Q CZ (mléko splňuje přísnější parametry na jakostní znaky, než jsou zákonem předepsány), bez odstředění a jiných úprav. Výrobky mají mléčnou chuť i vůni, obsahují 50 procent tuku a jsou obohaceny o selen.

Rajče cherry podlouhlé – Strabena
Výrobce: Skleník Mutěnice s.r.o.
Skleník Mutěnice patří do družstva Čerstvě utrženo sdružující farmáře, kteří produkují ovoce a zeleninu plné́ chuti a vůně. Rajčata pěstuje v moderním, technologiemi nabitém skleníku o rozloze 2,5 hektaru. Ve skleníku se nepoužívají pesticidy, jelikož škůdci zde mají přirozené nepřátele: hmyz, který se běžně vyskytuje v přírodě a chrání skleník během celé sezóny. Opylení rostlin zajišťují čmeláci. Srdcovité plody cherry rajčat na větvičce se sklízí až plně zralé.

Produkty nově oceněné značkou Klasa:

Další informace a kompletní seznam všech oceněných produktů najdete na stránkách www.eklasa.cz.

Miroslav Bína
tiskový mluvčí

Zdroj: SZIF


Národní značku kvality KLASA uděluje mimořádně kvalitním potravinářským a zemědělským výrobkům ministr zemědělství od roku 2003 na návrh Hodnotitelské komise. Administraci značky provádí Státní zemědělský intervenční fond. Národní značku kvality získává výrobce na tři roky. Logo KLASA slouží spotřebitelům k lepší orientaci na trhu při rozeznání výjimečně kvalitních produktů v porovnání s běžně dostupnými potravinami. V současnosti mohou spotřebitelé nalézt značku KLASA na obalech celkem 969 produktů od 265 českých a moravských výrobců. Další informace a kompletní seznam všech oceněných produktů jsou dostupné na stránkách www.eklasa.cz.