Bezpečnost potravin

Inspektoři SVS prověřují všechny zásilky drůbežího masa

Vydáno: 3. 7. 2013
Autor: MZe

Tisková zpráva MZe ze dne 2. 7. 2013.

Všechny dodávky drůbežího masa uváděného do oběhu při obchodu v rámci zemí EU kontrolují po celé České republice inspektoři Státní veterinární správy (SVS). Cílem je prověřit zdravotní nezávadnost, především s ohledem na možné riziko nelegálního používání metronidazolu, který se potravinovým zvířatům nesmí podávat.

„Tuto mimořádnou kontrolní akci jsme vyhlásili jako reakci na informace, že v některých chovech v Polsku používají při výkrmu drůbeže zakázaná veterinární léčiva. Výsledky rozborů budou známy do několika dnů,“ uvedl ministr zemědělství Petr Bendl.

Příjemce zásilky je povinen nahlásit ji inspektorům 24 hodin předem. Inspektoři tak vyrážejí na kontroly ve všech krajích. Vzorky masa kuřat, krůt, kachen a hus putují do Ústavu pro kontrolu veterinárních biofaktorů a léčiv (ÚSKVBL) v Brně.

Drůbeží maso kontrolují po antibiotikové aféře v Polsku i Slováci. Podle slovenského ministerstva zemědělství v Popradu zjistili v mase kuřat dovezených z Polska čtyřnásobné překročení limitů antibiotik ciprofloxacinu a enrofloxacinu. Ten by se vůbec pro chov drůbeže neměl používat. Zákazníci byli varováni, aby maso nekonzumovali.

SVS kontroluje používání antibiotik i v chovech drůbeže. Její inspektoři ale mohou zasahovat jen na území ČR. Loni zjistili problém v jednom chovu, letos v dalším. Šlo o používání zakázaného metronidazolu v chovu brojlerů. Závadný chov byl zlikvidován.

Tiskové oddělení MZe

Zdroj:  Ministerstvo zemědělství