Bezpečnost potravin

Inspekce zakázala instantní kávu s nepovolenou složkou na podporu erekce

Vydáno: 9. 7. 2013
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI ze dne 9. 7. 2013.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala uvádět do oběhu výrobek INSTANT COFFEE MIXED v balení 160 g od výrobce COFFEE FARMER Co., Ltd., země původu: Thajsko. Laboratorní analýza u předmětního výrobku prokázala přítomnost účinné látky siledenafil v množství 39,4 mg na 1 dávku (sáček) a laktózy v koncentraci 886 mg na kilogram. Sildenafil je látka, jejíž použití není příslušnou legislativou v potravinářství povoleno a využívá se zejména v léčivech na podporu mužské erekce. Nevědomé požití této látky může způsobit závažné zdravotní komplikace kardiakům a lidem s vysokým krevním tlakem. Na obalu dále chyběla informace o přítomnosti laktózy, což je silný alergen a distributor je povinen na výrobku vyznačit jeho přítomnost. Z uvedených důvodů nelze potravinu považovat za bezpečnou, tím nevyhověla nařízení (ES) 178/2002 a SZPI proto neprodleně nařídila její stažení z tržní sítě.
Distributor v ČR – společnost SIAM Centrum s.r.o. – výrobek uváděla do oběhu prostřednictvím e-shopu na adrese www.siamcentrum.cz a v provozovně SIAM Centrum, Pražská 141, 261 01 Příbram.
Pro uvedená pochybení zahájí inspekce s distributorem správní řízení o uložení sankce. SZPI zároveň vložila do evropského systému rychlého varování (RASFF) notifikaci o závadné potravině.
(Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva – tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633

Zdroj:  SZPI