Bezpečnost potravin

Inspekce zakázala distribuci více než 30 000 lahví Likérky Drak

Vydáno: 11. 10. 2012
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI ze dne 11. 10. 2012.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při společné kontrole s Celní správou ČR zjistila existenci neregistrovaného skladu lihovin provozovaného společností VERDANA s.r.o. a na místě uložila zákaz uvádět do oběhu celkem 56 360 litrů lihovin. Kontrola areálu společnosti v lokalitě Rybníky ve Zlíně se uskutečnila dne 8. října a inspekce zde nalezla 31 426 kusů lahví a šestilitrových plastových barelů s lihovinami z produkce společnosti Likérka Drak s.r.o., které na obalu nebyly označeny výrobní šarží. Pokud lihovina není označena výrobní šarží, nelze ji identifikovat z hlediska původu lihu a data výroby a podle zákona o potravinách 110/1997 se jedná o potravinu neznámého původu, kterou není povoleno uvádět do oběhu.
Dále v uvedeném skladu společnosti VERDANA s.r.o. inspekce zjistila porušení Mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví tím, že provozovatel nebyl schopen na místě doložit jakoukoliv průvodní dokumentaci k uskladněným lihovinám, zejména doklady o původu zboží a datu výroby. Pokud provozovatel nedoloží doklad o původu lihovin ve lhůtě stanovené Mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví, bude povinen zboží zlikvidovat v souladu s požadavky zákona o odpadech.
Provozovatel rovněž SZPI neoznámil skutečnost, že v uvedeném místě provozuje potravinářský podnik – sklad s lihovinami – a tím porušil ustanovení zákona o potravinách 110/1997. Pro zjištěná pochybení bude s provozovatelem zahájeno správní řízení a případná další zjištění mimo kompetenční působnost SZPI inspekce postoupí příslušným orgánům státní správy.
Společnost VERDANA s.r.o. je výhradním distributorem produktů společnosti Likérka Drak s.r.o. pro Českou republiku
Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva – tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633 

Zdroj:  SZPI