Bezpečnost potravin

Inspekce uzavřela prodejnu a pekařství v Praze 5

Vydáno: 18. 3. 2013
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI ze dne 15. 3. 2013.

Inspekce uzavřela prodejnu a pekařství v Praze 5 pro rozsáhlý výskyt hlodavců

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uložila zákaz užívání prostor Pekařství Ječmínek ve vestibulu stanice metra Luka na trase B v Praze 5 pro závažná a opakovaná porušení hygienických předpisů. Při kontrole ze dne 14. března 2013 zde SZPI zjistila rozsáhlý výskyt myšího trusu, pohryzků a dalších stop přítomnosti hlodavců přímo v prodejně i mezi potravinami v zázemí, kde provozovatel vyrábí pekařský, cukrářský a lahůdkářský sortiment.

Stopy po činnosti hlodavců a myší trus inspekce zjistila v celé ploše provozovny, mimo jiné uvnitř chladící vitríny s nebalenými cukrářskými a lahůdkářskými výrobky, které zde provozovatel nabízel k prodeji, v lednici se surovinami pro výrobu potravin, na prodejním stojanu s preclíky, na chladících a mrazících zařízeních, v krabičce s čajovými sáčky a v přepravce se starším pečivem.
Provozovatel – společnost MIMO Bohemia a.s. – následující den v uvedené prodejně opět zahájil činnost, aniž požádal příslušný inspektorát o uvolnění zákazu dle požadavků zákona o SZPI č. 146/2002 Sb. a dopustil se tak přestupku porušení uloženého opatření. Podle uvedeného zákona je oprávněn uvolnit zákaz na užívání prostor pouze příslušný inspektorát na základě kontroly odstranění nedostatků. Pro jmenovaná porušení potravinářského práva bude s provozovatelem zahájeno správní řízení.
Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva – tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633 

Zdroj:  SZPI