Bezpečnost potravin

Inspekce stáhla z trhu pražené pistácie s nadměrným množstvím aflatoxinů

Vydáno: 5. 5. 2011
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI ze dne 5.5.2011.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila ve výrobku s obchodním názvem „Pistácie pražené solené“ (šarže L046, datum minimální trvanlivosti 18. 12. 2011, balení 200 g) nadlimitní množství aflatoxinů.
Výrobcem uvedené potraviny je firma IBK TRADE, která surovinu (původem z Íránu) nakoupila od firmy MB INDUSTRY s.r.o. Chrastava. Firma IBK TRADE dodala zpracované pistácie společnosti AHOLD Czech Republic, a.s. v množství 358,4 kg.
Aflatoxiny jsou jedním z druhů mykotoxinů produkovaných některými druhy plísní a patří mezi nebezpečné látky ohrožující lidské zdraví. Napadají především suché skořápkové plody, tedy například různé druhy oříšků, a dále například i některé obiloviny. Dovoz suchých skořápkových plodů z určitých zemí, například právě pistácií z Iránu, dále mandlí z USA, arašídů z Číny apod., podléhá zvláštnímu režimu.
Společnost AHOLD Czech Republic, a.s. na základě uvedeného zjištění a uloženého opatření okamžitě stáhla tuto potravinu z oběhu. Vzhledem k datu minimální trvanlivosti mohou mít spotřebitelé kontaminované pistácie stále doma. SZPI nedoporučuje jejich konzumaci.
Informace o případu byly předány do Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF), který na podobné výrobky upozorňuje i ostatní členské státy Evropské unie.

Zpracoval: Mgr. Michal Spáčil, oddělení komunikace
5.5.2011