Bezpečnost potravin

Inspekce hodlá tvrdě postupovat proti výskytu myší v obchodech

Vydáno: 27. 2. 2014
Autor: www.zemedelec.cz

Informace z tiskové konference

Loni prudce vzrostl počet případů, kdy Státní zemědělská a potravinářská inspekce nařídila zavřít maloobchodní provozovnu kvůli výskytu myší. Zatímco dosud šlo o jednotlivé případy ročně, loni se jich objevilo dvacet. Byly to menší obchůdky i supermarkety. Podle ústředního ředitele Státní  zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Ing. Martina Klanici jde zřejmě o podcenění situace ze strany provozovatelů.

V uvedených případech nebylo výjimkou, že inspektoři našli v prodejně či v jejím zázemí myší trus, několikrát si běhající myši i natočili na video. V těchto prodejnách zasáhli inspektoři velmi tvrdě. Provozovatelé je museli zavřít a udělat řadu kroků k nápravě, aby mohli opět otevřít, řekl ředitel Klanica na dnešní tiskové konferenci.
Příčina je podle něj jediná. Zejména velké obchodní řetězce ve snaze mít co nejvyšší zisk podceňují vyčlenění peněz i lidí na prevenci proti výskytu hlodavců, která je zárukou bezpečnosti potravin. V některých obchodech se myši prohánějí opakovaně, poznamenal ředitel SZPI.
Pokud bude vzestupný trend výskytu myší pokračovat, je inspekce připravená k tvrdým sankcím, třeba v řádech milionů korun, což už pocítí i ekonomicky silný subjekt, dodal Ing. Klanica.
(Autor článku: Eva Kořínková-Seifertová, www.zemědělec.cz, 26. 2. 2014)

Zdroj:  www.zemědělec.cz