Bezpečnost potravin

Informace ke kauze metanol – jak dále postupovat

Vydáno: 27. 9. 2012
Autor:

Ministerstvo zemědělství se v rámci své působnosti snaží zabránit šíření lihovin s nebezpečným obsahem metanolu a podniká konkrétní kroky k zajištění bezpečnosti obyvatel.

Ministerstvo zemědělství bude dohlížet na uvádění alkoholu zpátky na trh a bude kontrolovat doklady o původu lihu, destilátů a některých druhů lihovin. Takzvané rodné listy jsou zárukou, že se ke spotřebitelům dostane prověřený alkohol. Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce kontrolují každý den prodejny, výrobny a místa, kde se čepují rozlévané lihoviny.

Ministerstvo zemědělství dále poskytuje aktuální informace, které se týkají kauzy metanolu v lihovinách, vládních nařízení a výsledků kontrol. 

Na webových  stránkách MZe můžete najít i informace o tom, jaké doklady jsou potřeba k doložení nezávadnosti prodávaného lihu. Výrobci lihu i lihovin, dovozci, distributoři, prodejci i občané mají možnost napsat nám své dotazy ohledně bezpečnosti alkoholu.

Pokud chcete položit otázku, nejprve si přečtěte Metodický pokyn  (Návod jak postupovat), který stručně popisuje základní problémy, a dále již zodpovězené dotazy níže. V případě že odpověď na Vaši otázku nenajdete, můžete ji zaslat na adresu metanol@mze.cz a my ji zodpovíme.

Otázky a odpovědi

Nařízení vlády

Formuláře a návod k aplikaci:

Návod k aplikaci nařízení vlády č. 317/2012 Sb.,

Formulář pro elektronické vyplnění

Formulář pro tisk

 

Zdroj: eAGRI