Bezpečnost potravin

Imunogenní nanočástice oxidu křemíku mohou nahradit pesticidy

Vydáno: 7. 1. 2021
Autor: Gate2Biotech

Gate2Biotech informuje o výzkumu týmu ze švýcarské University of Fribourg.

V dnešní době se proti patogenům rostlin používají pesticidy. Obvykle jsou účinné, ale představují velké riziko pro životní prostředí. Nově vyvinuté nanočástice by se mohly stát „zelenější“ alternativou pesticidů. Po aplikaci totiž zesílí imunitu rostlin a pak se neškodně rozpustí.

V půdě se přirozeně vyskytuje kyselina křemičitá. O té je známo, že může stimulovat imunitní odpověď u rostlin. Tuto látku také uvolňují amorfní nanočástice oxidu křemičitého, které se vyskytují v potravinovém oxidu křemičitém. Ten se používá jako protihrudkující látka, například v kuchyňské soli.

Kyselina křemičitá se rovněž objevuje v kapalných hnojivech, jak prostředek proti virům a bakteriím. Náhlá a intenzivní dávka kyseliny křemičité ale může rostliny naopak stresovat, zhoršit jejich kondici a uškodit prospěšným mikroorganismům.

Tým švýcarské University of Fribourg zvolil „jemnější“ přístup. Vytvořili syntetické nanočástice oxidu křemičitého, které jsou bohaté na kyselinu křemičitou, ale uvolňují ji jen pomalu. Badatelé nanočástice prověřili v experimentech s rostlinami huseníčku (Arabidopsis thaliana), které byly infikovanány bateriemi Pseudomonas syringae. Ukázalo se, že nanočástice skutečně pomohly rostlinám proti infekci. Podpořily zvýšení produkce klíčového obranného hormonu rostlin.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Více informací naleznete zde: https://newatlas.com/science/silica-nanoparticles-plants-immune-response/

 

Zdroj: Gate2Biotech


Foto: Shutterstock