Bezpečnost potravin

ICBP se účastnilo Dne dětí na Střeleckém ostrově

Vydáno: 7. 6. 2017
Autor: ICBP MZe

ICBP připravilo pro děti soutěžní program s tematikou o původu a správném zacházení s potravinami.

Informační centrum bezpečnosti potravin (ICBP) Ministerstva zemědělství se účastnilo dne 31. května 2017 akce organizované MČ Praha 1 „Děti Prahy 1 žijí pohybem“. Akce se konala na Střeleckém ostrově při příležitosti oslav Mezinárodního dne dětí. 

ICBP připravilo pro děti několik soutěžních vzdělávacích stanovišť, na kterých mohly za splněné úkoly získat razítka do hrací karty a následně odměnu.

Na stanovišti „Zvířata na farmě“ měly děti poznat, která zvířata (z předložených figurek) žijí v naší zemi, která jsou užitková a kde na farmě „bydlí“. Pokračováním bylo stanoviště „Živočišné produkty – potraviny“, kde děti přiřazovaly potraviny živočišného původu k jednotlivým druhům zvířat. 

Stanoviště „Co u nás roste?“ prověřilo znalost plodů rostlin. Děti pouze po hmatu poznávaly různé druhy semen, plodů ovoce a zeleniny. Znalost koření a bylinek si děti prověřily na stanovišti „Rostliny a jejich vůně“, kde poznávaly jednotlivé druhy pouze po čichu. 

 „Co se musí vařit?“ – na tomto stanovišti děti určovaly, které potraviny (suroviny) se musí před konzumací vařit či jinak tepelně upravit, aby byly pro nás bezpečné. Spíše sportovní výkon děti plnily na stanovišti „Uvař vejce“, kde musely projít dráhu s umělým vejcem na polévkové lžíci a donést vejce až do hrnce.

Fakt, že je pohyb pro každého z nás důležitý, že pouhým lenošením zdravé a mrštné tělo nezískáme a následky si musíme nést každý sám – si děti mohly vyzkoušet na „Běhu se sádlem“.

Každý úspěšný soutěžící si jako odměnu odnesl pexeso, omalovánky, bloček, frisbee, lahev na pití, magnetku či záložku do knihy. Navíc byly pro přítomné děti, rodiče a pedagogy připraveny zdarma publikace a výukové materiály Informačního centra bezpečnosti potravin tematicky zaměřené na  zdravou a bezpečnou výživu a správné zacházení s potravinami.

Soutěžní hru o potravinách a jejich původu si prošlo více než 420 dětí ze základních a mateřských škol a také dětí v doprovodu svých rodičů.

Zdroj: Informační centrum bezpečnosti potravin MZe