Bezpečnost potravin

Hygienici varují: pedikúru rybičkami si dobře rozmyslete

Vydáno: 9. 6. 2017
Autor: HSHMP

Informace Hygienické stanice hlavního města Prahy ze dne 9. 6. 2017.

Akvária s rybičkami Garra rufa, jsou k vidění ve výlohách na pěti místech v centru metropole (Staroměstské a Václavské náměstí, Celetná, Mostecká a Karlova ulice) a jsou považovány hlavně za turistickou atrakci. „Kamarádka dostala k narozeninám poukaz pro dvě, tak si to jdeme vyzkoušet. Jsem na to moc zvědavá, je to ale bezpečné?“ ptá se paní Olga pražských hygieniků.

Procedura přitom probíhá příjemně: nohy ponoříte do vody v proskleném akváriu a malé, sladkovodní ryby, které nemají zuby, vám oždibují odumřelé vrstvy kůže. Je to zábava a vcelku příjemný proces. V českých podmínkách je ošetřována pokožka dolních končetin ponořených do nádrže s rybkami, ale ve světě existují i celotělové aplikace.
Riziko přenosu infekce buď z ryb na člověka, nebo z člověka na člověka (skrze vodu a ryby), případně z vody samé, nelze vyloučit. Proto nemohu takovou proceduru doporučit,“ upozorňuje Jan Jarolímek, ředitel Hygienické stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“). Podle nejnovějšího výzkumu je procedura nebezpečná nejen pro lidi s oslabenou imunitou, ale i pro pacienty s lupénkou. I v Česku byly publikovány studie, z nichž vyplývá, že rybičky mohou být nositeli atypických mykobakterióz, atypické TBC, která se může projevit poškozením kůže, a mohou přenášet plísně.  

Fotografie 1: Gara rudohnědá, vědeckým jménem Garra rufa, je druh malé sladkovodní kaprovité ryby, která nemá zuby. Dorůstá do velikosti maximálně 14 cm. Pochází z oblasti blízkého východu. Vyskytuje se přirozeně i v termálních vodách.  

Zdroj: HSHMP

Vodu v nádrži nejde kvůli přítomnosti ryb chemicky dezinfikovat, tak jak je to předepsáno u umělých bazénů. Samozřejmě nelze v žádném případě dezinfikovat ani ryby samotné, tak jak je to podle hygienických předpisů vyžadováno u některých nástrojů požívaných při pedikúře. Je třeba si uvědomit, že nebezpečná může být také voda, do níž vnořila nohy spousta lidí před vámi tím, že obsahuje nejrůznější bakterie a plísně. Kompletní sterilizace není možná, protože rybky by uhynuly. V některých státech jsou rybičky používány pouze individuálně pro jednoho zákazníka. 

Britský Health Protection Agency publikoval závěry studie rizikovosti používání rybiček Garra rufa,kde zmiňuje též možnost přenosu infekce HIV a žloutenky typu B.  Riziko přenosu výše uvedených infekcí v akváriích s rybičkami je velmi zanedbatelné na rozdíl od množnosti přenosu jiných infekcí. Neznamená to však, že lze tuto aktivitu doporučit.

HSHMP zatím nezaznamenala na tuto činnost stížnost. To však může být způsobené klientelou těchto zařízení. Ta se podle zkušeností pražských hygieniků skládá převážně ze zahraničních turistů, kteří Prahu brzy po proceduře většinou opustí. Naopak z výše uvedených důvodů zakázaly používání rybiček Garra rufa některé státy – například USA či Kanada.

Aktuálně zprávu vydal Pražský deník a je dostupná zde: http://www.denik.cz/ekonomika/prazsti-hygienici-varuji-rybi-pedikura-muze-byt-nebezpecna-20170608.html

V Praze dne 9. 6. 2017 
 
Mgr. Dana Mertová
tisková mluvčí HSHMP

Zdroj: HSHMP