Bezpečnost potravin

Hlasy spotřebitelů pro Potraviny na pranýři

Vydáno: 22. 11. 2013
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI ze dne 21. 11. 2013.

Hlasy spotřebitelů podruhé potvrdily Křišťálovou lupu pro Potraviny na pranýři

Celkem 1317 nebezpečných, falšovaných a nejakostních potravin už zveřejnila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) na webu potravinynapranyri.cz. Stránky, kde SZPI pravidelně zveřejňuje závažná zjištění z úředních kontrol, navštívilo od spuštění v červenci 2012 už téměř 2 400 000 spotřebitelů. V prvním roce své existence projekt zvítězil v kategorii veřejně prospěšná služba ankety českého internetu – Křišťálová lupa. Hlasy spotřebitelů rozhodly, že toto vítězství Potraviny na pranýři obhájily i v letošním roce. Výsledky hlasování veřejnosti pořadatel zveřejnil na slavnostním vyhlášení 20. 11. 2013 v pražském divadle Archa.
                                                                     
Potraviny na pranýři se neustále vyvíjí, nedávno byla spuštěna aplikace pro mobilní telefony s operačním systémem Android a Windows Phone, jejímž prostřednictvím mohou spotřebitelé např. vyfotografovat prohřešek, který zjistí v prodejně potravin a s krátkým popisem jej odeslat jako podnět SZPI, která se jím bude neprodleně zabývat. V dohledné době bude aplikace k dispozici i pro telefony s operačním systémem iOS – iPhone. V současnosti inspekce na stránkách nezveřejňuje pouze informace o nevyhovujících šaržích potravin, ale i potraviny, které naopak ve všech sledovaných parametrech vyhověly při tematicky zaměřených kontrolách. Spotřebitelé se tak mohou seznámit s kompletním přehledem výsledků kontroly např. medů, kontroly přítomnosti norovirů a hepatitidy A v mraženém ovoci, kontroly obsahu masa ve vídeňských párcích apod.

Zájem veřejnosti o Potraviny na pranýři i množství hlasujících, kteří projekt podpořili v anketě Křišťálová lupa, je pro nás důkazem, že naše práce má smysl. Web je tu od toho, aby pomáhal spotřebitelům a poctivým výrobcům a prodejcům potravin a přispěl tak ke kultivaci situace na trhu. Úspěch potravin na pranýři je dobrou vizitkou celé SZPI, kterou vystavili sami spotřebitelé. Takové ocenění těší, ale zároveň i zavazuje.“, uvedl během ceremoniálu ředitel odboru kontroly, laboratoří a certifikace SZPI, ing. Jindřich Pokora.
Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva – tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633 

Zdroj:  SZPI