Bezpečnost potravin

Greenpeace žádá globální pravidla pro firemní odpovědnost

Vydáno: 30. 8. 2002
Autor:

Spolana; škodliviny; únik; chlór; dioxiny; povodně ČR

PRAHA (EkoList) – Protestní akcí před pražským sídlem Svazu chemického průmyslu dnes aktivisté Greenpeace podpořili zveřejnění studie „Firemní zločiny“ na Summitu Země v Johannesburgu. Ta upozorňuje na vážná poškození životního prostředí, která mají na svědomí velké chemické podniky, včetně neratovické Spolany, a volá po vytvoření celosvětově platných a závazných pravidel firemní odpovědnosti. „Je naivní spoléhat na dobrovolné závazky průmyslu,“ prohlásil na dnešní demonstraci ing. Jiří Tutter, ředitel Greenpeace ČR.
Greenpeace kritizují především program Responsible Care (česky Odpovědná péče), který podle nich slouží pouze k vylepšení obrazu chemického průmyslu v očích veřejnosti. Nositelem této značky je například Spolana Neratovice, která přitom patří k nejzamořenějším místům evropského kontinentu a v uplynulých dvou týdnech ohrožovala okolí úniky jedovatých látek. „Responsible Care je v českých podmínkách bezcenným cárem papíru, jeho podmínky nedodržují nejen jednotlivé firmy, ale dokonce ani sám Svaz chemického průmyslu,“ uvedl dnes Miroslav Šuta, konzultant Greenpeace pro oblast toxických látek.

Aktivisté před vršovickou budovou, v níž se kanceláře Svazu chemického průmyslu nacházejí, rozvinuli transparent s nápisem „Vy říkáte péče, my vidíme zločiny“ a v rukou drželi panely upozorňující na katastrofy, které byly zaviněny chemickým průmyslem. Ve studii se hovoří například o firmě Bayer, o koncernu Shell, o Spolaně, ale také o havárii v továrně Union Carbide v indickém Bhopalu, v jejímž důsledku zahynulo několik tisíc lidí a další desítky tisíc byly vážně zraněny. Mnozí se s problémy potýkají dodnes. Hrozí snad v Neratovicích něco podobného jako v Bhópalu? „Pokud by měla pokračovat ignorance vedení Spolany tak, jak ji předvádělo až do konce povodní, tak tu takové nebezpečí je. I zástupci průmyslu uvádějí, že ve Spolaně existují velká rizika, řekl EkoListu Jiří Tutter.

Po asi půlhodině postávání se zástupci Greenpeace pokusili vedení Svazu chemického průmyslu předat dopis, v němž ho vyzývají k ukončení programu Responsible Care. Nikdo se s nimi ovšem setkat nechtěl a až po dalších asi dvaceti minutách dopis od aktivistů převzal ředitel sekretariátu svazu ing. František Dvořák s tím, že ho vedení předá a to se nad ním jistě zamyslí. Mezitím na místo dorazila správcem budovy přivolaná hlídka městské policie, která aktivisty s transparenty vykázala do vzdálenosti přibližně 30 metrů od budovy.