Bezpečnost potravin

Greenepeace i komise vítají shodu EU u značení upravených potravin

Vydáno: 4. 12. 2002
Autor:

v EU povinně označovány potraviny, krmivo, při jehož výrobě byly použity geneticky modifikované suroviny, GMO, ER, EP, WTO,

Hodiny trvající debata ministrů zemědělství zemí EU přinesla ve čtvrtek večer shodu v tom, jak budou v EU povinně označovány potraviny nebo krmivo, při jehož výrobě byly použity geneticky modifikované suroviny. Potraviny a krmivo v EU nemusí být podle rozhodnutí patnáctky označovány jako geneticky modifikované, obsahují-li méně než 0,9 procenta geneticky modifikovaných surovin.
Debata se většinu odpoledne soustředila právě na to, jak velký podíl geneticky modifikovaných surovin může výrobek obsahovat, aby byl ještě považován za „čistý“. Nakonec zůstala v opozici jen Británie, která žádala jednoprocentní limit a na opačné straně Rakousko a Lucembursko, které chtěly hranice přísnější. Jen jejich odpor však nemohl zvrátit většinové rozhodnutí rady ministrů.
Rozhodnutí rady musí však ještě posvětit Evropský parlament, který se v minulosti vyslovoval spíše pro přísnější limity.
Evropské rozhodnutí zřejmě pomůže zamezit obchodní válce s USA, které hrozily stížnostmi na EU u Světové obchodní organizace (WTO), nezruší-li patnáctka faktické čtyřleté moratorium na dovoz geneticky modifikovaných potravin a krmiva. Unie to však nechtěla udělat, nebude-li jasné, jak modifikované jídlo označovat.
Američtí vývozci obilí tratili podle odhadů ročně 200 miliónů dolarů kvůli neexistenci evropského rozhodnutí. Dosažený kompromis ovšem Washington neuspokojil, neboť považuje stanovený procentní podíl za nesplnitelný. Například Japonsko v podobné legislativě stanoví pětiprocentní hranici pro značení potravin.

Ekologická organizace Greenpeace nicméně verdikt EU uvítala; podle ní bude mít Evropa nejpřísnější pravidla označování geneticky modifikovaných potravin. „Je to důkaz, že spotřebitelé mohou obhájit svá práva vůči průmyslovým lobby,“ komentoval výsledek Lorenzo Consoli z Greenpeace.

e-mail: info@iceu.cz ;
http://www.evropska-unie.cz ;

ICEU-EkoList, 29.11.2002 (Mik)