Bezpečnost potravin

GM proso čistí půdu od toxických výbušnin

Vydáno: 14. 5. 2021
Autor: Gate2Biotech

Informace portálu Gate2Biotech

Rostliny se osvědčily jako zajímavá technologie pro odstranění toxických látek v životním prostředí. Odborníci nedávno k tomuto účelu použili trávu, která se běžně vysazuje proti erozi půdy. GM verze této trávy úspěšně čistí půdu od toxických reziduí výbušnin, které jsou nebezpečné pro prostředí i lidské zdraví.

Kredit: Neil Bruce.Tým pod vedením badatelů University of York použil geneticky vylepšené proso prutnaté (Panicum virgatum). Tahle tráva dokáže zbavit půdu reziduí vojenské výbušniny RDX, známé též jako hexogen nebo cyklonit. Je velmi výbušná a zároveň velmi toxická. Zanechává po sobě toxická vojenská cvičiště, skládky munice nebo třeba bývalá minová pole.

Výbušnina RDX se od 2. světové války stala významnou součástí mnoha typů munice. Používá se dodnes, stále dost intenzivně. Výsledkem je časté znečištění půdy nebo i podzemní vody.

Badatelé vložili do prosa dva bakteriální geny, jejichž produkty dovedou štěpit molekuly RDX. Poté GM proso pěstovali v prostotu amerického vojenského újezdu, na půdě těžce kontaminované RDX. Experiment byl úspěšný. Vylepšené proso dokázalo rozštěpit RDX natolik, že v pletivech rostlin nebyla tato látka detekovatelná.

Neil Bruce a jeho kolegové jsou přesvědčeni, že je to teprve začátek, zřejmě první příklad úspěšně použití GM rostliny pro odstranění organické škodliviny, která jinak vzdoruje podmínkám v prostředí a představuje dlouhodobé znečištění.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Více naleznete zde: https://phys.org/news/2021-05-gm-grass-cleanses-soil-toxic.html

 

Zdroj: Gate2Biotech