Geneticky modifikovaná rýže je podle EFSA bezpečná
Konzumace nelegálně dovezené geneticky modifikované rýže ze Spojených států nepředstavuje bezprostřední hrozbu, prohlásil Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA).
Úřad ale dodává, že míra rizika nemůže být určena přesně. V pátek 15. září vydal Evropský úřad pro bezpečnost potravin prohlášení, ve kterém tvrdí, že konzumace dovezené dlouhozrnné rýže obsahující stopy po LLRICE601, nepovoleného druhu rýže, se „pravděpodobně nepředstavuje bezprostřední nebezpečí pro člověka nebo zvířata“. Současně ale uvedl, že nemá k dispozici dost informací na to, aby mohl učinit správný odhad. „Míra rizika LLRICE601 v členských státech EU nemůže být přesně z předložených dat určena a navíc se mnoho neví o rozsahu LLRICE601 v zásobách rýže,“ dodal.
Prohlášení bylo reakcí na žádost Evropské komise, která se ptala, zda je nutné učinit nějaká opatření poté, co bylo zjištěno, že stopy nepoveleného druhu rýže, vyvinutého společností Bayer CropScience, byly objeveny v rýži prodávané na evropských trzích. Na základě těchto zjištění Komise zavedla systematické kontroly na hranicích EU.
Mezitím v Británii nevládní organizace Přátelé země prohlásila, že objevila stopy geneticky modifikované rýže ve dvou vzorcích z obchodů Morrissons a donutila prodejce, aby je stáhl z prodeje. Nebylo ale jasné, zda se jednalo o druh LLRICE601. Organizace zaslala stížnost britskému úřadu, který se zabývá ochranou veřejného zdraví a zájmů spotřebitele v souvislosti s potravinami.
Dříve Evropská federace obchodníků s rýží, která představuje 90 % veškerého obchodu s rýží v EU, řekla odborníkům z EFSA, že 33 vzorků z celkových 162, které byly analyzovány, obsahovalo LLRICE601.
Zdroj: Euractiv.cz, 18. 9. 2006