Geneticky modifikovaná purpurová rajčata s vysokým obsahem antokyanů
Vydáno: 30. 1. 2009
Autor:
Britští vědci modifikovali rajčata geny z okrasné rostliny hledíku, aby vyvolali vyšší produkci antokyanů - přirozeně se vyskytujících rostlinných pigmentů, které mají značné zdravotní výhody.
Vědci z britské výzkumné organizace John Innes Centre (JIC) v Norwich modifikovali rajčata geny z okrasné rostliny hledíku (Antirrhinum), aby vyvolali vyšší produkci antokyanů – přirozeně se vyskytujících rostlinných pigmentů, které mají také vlastnosti ochraňující zdraví.
Vedoucí projektu JIC sdělila, že purpurová rajčata byla prvním příkladem geneticky modifikovaného organismu „s charakteristikou, která skutečně nabízí potenciální výhody pro všechny spotřebitele“. Obsah živin v těchto rajčatech je velmi vysoký a jejich konzumace by v současnosti přineslo okamžitý zdravotní prospěch.
Tato práce je financována EU a radou Biotechnology & Biological Sciences Research Council.
Centrum JIC sdělilo, že celková pozornost tisku věnovaná těmto rajčatům podnítila značný zájem o semena, ačkoli ta byla ve stadiu výzkumu dostupná pouze pro výzkumníky.
Organizace National Farmers´Union (NFU) ukázala na tmavě purpurová rajčata jako na příklad významu vědy a technologie pro produkci potravin.
Tisk věnuje těmto geneticky upraveným purpurovým rajčatům, která „mohou zadržet rakovinu na odstavném pruhu“, pozornost. Ale jeho obecně rozšířené zprávy neudělají nic pro to, aby pomohly odbytu rajčat vypěstovaných ve Velké Británii, říká zástupce Britské asociace pěstitelů rajčat (British Tomato Growers´Association – BTGA) Gerry Hayman. Ten sdělil pěstitelům, že nemá důkazy toho, že spotřebitelé jsou připraveni kupovat geneticky modifikované potraviny. Rajčata, která mají něco společného s vědeckou prací – genetickým inženýrstvím mohou dokonce zcela odradit některé lidi od jejich nakupování. Naštěstí existují již běžně dostupné potraviny s vysokým přirozeným obsahem antokyanů, jako například borůvky.