Bezpečnost potravin

Funkční složky potravin na veletrhu Vitafoods

Vydáno: 24. 7. 2008
Autor:

Přehled ingrediencí určených na podporu zdraví, které byly představeny na veletrhu v Ženevě v květnu 2008.

Na veletrhu Vitafoods, který se již po jedenácté konal ve dnech 6. – 8. května 2008 v Ženevě, se představila řada výrobců funkčních složek potravin.
ADM Natural Health and Nutrition představuje řadu CardioAid, která má být prospěšná pro kardiovaskulární systém a zahrnuje i ve vodě rozpustný vitamin E nebo sojové isoflavony Novasoy®.
AlgaeCal nabízí přírodní zdroj vápníku s velmi dobrou absorpcí. Zdrojem je mořská řasa Algae Calcareas z oblasti Jižní Ameriky. Přípravek nejen zpomaluje řídnutí kostí, ale v kombinaci se stronciem, přispívá ke zlepšení hustoty kostí.
Algatechnologies představuju přírodní astaxantin AstaPurateTM se silným antioxidačním účinkem získaný z mikrořas extrakcí pomocí CO2. Přispívá ke zdraví kůže, ochraně očí před UV-zářením, k posílení imunity a fyzické výkonnosti svalů.
Cognis Nutrition and Health nabízí řadu přípravků na podporu zdraví: vitamin E na přírodní bázi Covitol®, rostlinné extrakty Betatene® nebo ester luteinu s antioxidačním účinkem Xangold®, rybí oleje s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin Omevital® nebo Tonalin® s vysokým obsahem CLA a řadu účinných kosmetických přípravků.
Cosucra – výrobce inulinu a oligofruktózy uvádí na trh dva nové výrobky: Fibruline® S20 s dobrou rozpustností a nízkou viskozitou a Fibruline® DS2, přípravek bez cukru určený do pečiva a cukrovinek se sníženým obsahem energie.
DSM (www.www.tensguard.com) představuje značku „Quality for Life“, kam patří i extrakt zeleného čaje Teavigo®, koenzym Q10, laktotripeptid (isoleucin-prolin-prolin, IPP) TensGuard snižující krevní tlak, kosmetické prostředky aj.
Exotic naturals nabízí prostředek pro zlepšení sexuální výkonnosti mužů Hezon, který je na bázi tradičních bylin, které zvyšují hladinu testosteronu a vyznačují se afrodizujícím účinkem, podporují krevní oběh a zlepšují počet a kvalitu spermií.
Firma Frutarom představuje řadu prostředků proti stárnutí, pro prevenci před osteoporózou, pro posílení duševní výkonnosti. Vedle přípravku Neuravena® pro zlepšení mozkové činnosti sem patří SoyLife® – izoflavonový přípravek ze sojových klíčků s vysokým obsahem daidzeinu proti vývoji osteoporózy, brokolicový koncentrát BroccoRaphaninTM (standardizovaný glukorafanin) s ochranným účinkem pro buňky (antioxidační, protizánětlivý) nebo LinumLife® pro zlepšení pokožky.
Fytexia nabízí preparát z pomerančů, grapefruitů a guarany Sinetrol k hlídání hmotnosti. Tento patentovaný spalovač tuků obsahuje až 80 % polyfenolů, 10 až 20 % flavonoidů a 1 až 4 % kofeinu.
Gelita předstuje Fortigel® s bioaktivními kolagenními peptidy cíleně stimulujícími buněčný metabolismus buněk kloubní chrupavky a podporující novosyntézu chrupavčité hmoty.
Ingredia uvádí na trh přípravek Starch´liteTM extrahovaný z bílých fazolí (Phaseolus vulgaris), který může napomáhat hubnutí v rámci dietního a pohybového programu tím, že zpomaluje trávení a absorpci škrobů a snižuje glykemický index potraviny, do níž je přidán (soustavně neutralizuje enzym alfa-amylázu).
Lallemand nabízí brusinkový přípravek poslední generace PACranTM, který je dodávan ve formě žvýkacích tablet obsahujících 500 mg proantokyanidinu (PAC), což je dávka doporučovaná pro posílení močových cest.
Lipid Nutrition představuje přípavek potlačující chuť k jídlu PinnoThinTM, koncentrát CLA ClarinolTM sloužící k regulaci hmotnosti, koncentrát rybího tuku MarinolTM obsahující EPA a DHA, a dále BetapolTM imitující strukturu tuku mateřského mléka a použitelný do kojeneckých mlék.
Lonza nabízí stále se rozšiřující spektrum funkčních složek: LonzaDHA, CarnipureTM (karnitin využitelný k regeneraci po fyzickém výkonu, při hubnutí nebo k oddálení procesu stárnutí), FiberAidTM (patentovaná stabilní rozpustná prebiotická vláknina – arabinogalaktan extrahovaný z modřínového dřeva).
Martek Bioscience je výrobcem preparátu z mořských rpro zdravý vývoj očí a mozku kojenců: life´DHATM.
Nutraceutical Group nabízí řadu přípravků AntisecTM zahrnující široké spektrum vakuově sušených prášků z ovoce a zeleniny s garantovaným obsahem vitaminu C a dalších účinných rostlinných látek jako antokyany a lykopen. Výrobek Tomato Lyco 160 obsahuje nejméně 160 mg lykopenu /100g, bezinkový Elderberry Antho 32000 obsahuje nejméně 3200 mg antokyanů/100 g.
Naturex uvádí na trh klinicky testované rostlinné extrakty Svetol® k regulaci hmotnosti, Cyracos® k potlačení vlivu stresu, hroznový PowerGrape® pro zvýšení sportovní výkonnosti a k podpoře následné regenerace. Řada NAT´ActivTM zahrnuje široké spektrum rostlinných extraktů s podpůrnými zdravotními vlastnostmi od guarany a granátového jablka až po MacaTonicTM a CocoActivTM. Rozvíjejí se i řady aromatizujících extraktů a oleoresinů NAT´AromTM a bylinné antioxidační extrakty (rozmarýn) Nat´StabilTM (např. z rozmarýnu). 
Ocean Nutrition je kanadský výrobce omega-3 mastných kyselin (EPA, DHA), který  používá postup Powder-locTM k výrobě přípravků řady MEG-3®.
Plantextrakt nabízí ochucovací i funkční extrakty Xtras na bázi theaninového extraktu ze zeleného čaje.
Rousselot představuje želatinový přípravek RHC® na podporu zdravé kůže, kostí a chrupavky.
Solbar je specialistou na sojové flavony. Výrobek Solgen SR je mikrozapouzdřený preparát obsahující nejméně 30 % sojového izoflavonu s nejméně 55 % genisteinu.
Syral produkuje probiotickou rozpustnou vlákninu Actilight® na bázi fruktooligosacharidů, dále polyoly, rozpustnou pšeničnou vlákninu aj.
Tate and Lyle nabízí dietní vlákninu PROMITORTM , což je buď rezistentní škrob nebo glukózový sirup s vlákninou. Jedná se o ložky systému ENRICHTM na hubnutí.
Taiyo Europe je průkopníkem ve sféře přípravků ze zeleného čaje. Nabízí Suntheanin® čistou formu aminokyseliny L-theanin vyskytující se především v zeleném čaji (proti únavě, pro odstranění stresu, proti premenstruačnímu syndromu, pro lepší spaní. Je to přípravek obsahující polyfenoly zeleného čaje bohaté na katechin vyznačující se řadou fyziologických efektů (antioxidant, antimikrobiální látka, spalovač tuků). Součástí sortimentu je i Sunfiber® z guarové mouky přispívající ke snížení glykemického indexu, ke zlepšení absorpce minerálních látek a podpoře zdraví střev, a také přípravky s mikrozapouzdřenými mikroelementy SunActive®Fe či SunActive®Zn.
Val de Vire Bioactives vyvinuli gel pro snižování hmotnosti Apple Active Slim obsahující vlákninu a polyfenoly z jablek, který lze snadno rozmíchat v jogurtu či kompotu. Dalším výrobkem z jablek je AppleActiveSkin s přírodními antioxidanty k ošetření kůže.


Food Design, 2008, č. 2, s. 17-22