Bezpečnost potravin

Festival pod širým nebem? „Věnujte pozornost skladování potravin,“ radí hygienici

Vydáno: 26. 5. 2017
Autor: HSHMP

Informace HSHMP ze dne 26. 5. 2017.

Na přednášku, která se konala včera, tj. 25. 5. 2017 v sídle Hygienické stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“), přišla více než čtyřicítka zájemců. Měli možnost se zadarmo dozvědět mnoho zajímavých informací k pořádání jednorázových akcí spojených s podáváním občerstvení, shodně tak měli jedinečnou možnost se napřímo hygieniků zeptat a upřesnit si případné nejasnosti. Nejčastější dotazy se týkaly samotného skladování potravin a hygienických předpisů.  

A co účastníky například zajímalo: Musíme mít u stánku nutně zaveden i přívod teplé vody? Nestačí jen voda studená? Máme potraviny skladovat v chladničce? a řada dalších. Z odpovědí odborných zaměstnanců HSHMP jednoznačně vyplynulo, že u každého stánku je nutné dodržovat zásadní hygienická pravidla. Každý stánek by měl být proto vybaven tekoucí pitnou studenou a teplou vodou. „Chápeme, že vždy to není možné zajistit standardním způsobem. Teplou vodu můžete mít ale v takzvané várnici, nebo si ji ohřívat v rychlovarné konvici,“ prozradila některý z „tolerovaných triků“ Eliška Kocourová z oddělení hygieny výživy HSHMP. Také chladničky jsou obzvláště teď, v teplém období, důležitým pomocníkem pro skladování potravin. „Hygienici kontrolují, zda má každá z nich teploměr,“ doplnila ředitelka Sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Pavla Svrčinová.Teplota má totiž velký vliv na bezpečnost nabízených potravin.   

Loni v červnu se v Praze v pětatřicetistupňových vedrech konal food festival odkud si 124 návštěvníků po konzumaci jednoho z pokrmů odneslo salmonelu. „Provozovatelka porušila snad všechna hygienická pravidla, která existují. Vejce měla z neregistrovaného chovu,“ uvedla Alena Olexová z odboru protiepidemického HSHMP. Zanedbány byly v tomto případě i další hygienické předpisy – například zabránění křížové kontaminace potravin nebo nedodržení teplotního řetězce při přípravě pokrmů.

Na základě množících se dotazů a také zvýšené dozorové činnosti našich zaměstnanců jsme vydali na webové stránky základní pravidla pro pořadatele gastrofestivalů a jednorázových akcí, kde dochází k podávání občerstvení – více informací zde http://hygpraha.cz/dokumenty/hygienicka-pravidla-pro-poradatele-gastrofestivalu-ci-jednorazovych-akci-spojenych-s-podavanim-obcerstveni-2662_2662_456_1.html.  

Poskytnuté informace zaujaly účastníky tak, že se někteří z nich už nyní zajímají o bezplatné přednášky na téma Hygienické minimum. HSHMP je připravuje na podzim. Sledujte proto stránky HSHMP (www.hygpraha.cz), brzy zde zveřejníme pozvánku a termíny. 

Foto 1: Přednáška na téma Hygienická pravidla a rizika jednorázových akcí příchozí zaujala 

Zdroj: HSHMP

Další informace najdete na webu HSHMP
http://www.hygpraha.cz/dokumenty/1–jake-podminky-musim-splnovat–abych-mohl-provozovat-stanek-s-obcerstvenim-v-ramci-jednorazove-akce–2392_2392_463_1.html.

V příloze je také celá prezentace volně dostupná ke stažení.

V Praze 25. 5. 2017 
Mgr. Dana Mertová
tisková mluvčí HSHMP 
 
 

Příloha

Zdroj: HSHMP